REKLAMA
 
REKLAMA

Wielkoskalowy park solarno-wiatrowy w Szwecji

Wielkoskalowy park solarno-wiatrowy w Szwecji
fot. European Energy

Duńczycy ruszyli z budową pierwszego w Szwecji wielkoskalowego parku hybrydowego, w którym produkcja energii z turbin wiatrowych zostanie uzupełnioną generacją z farmy fotowoltaicznej. 

W gminie Tingsryd w Szwecji działa farma wiatrowa Skåramåla składająca się z 8 turbin Siemens-Gamesa o łącznej mocy 49,6 MW. Teraz rozpoczęła się przy niej budowa parku solarnego. Za projekt odpowiada duński koncern European Energy, który niedawno ogłosił rozpoczęcie prac. Umiejscowienie farmy fotowoltaicznej przy instalacji wiatrowej pozwoli na skorzystanie z tego samego puntu przyłączeniowego. To zapewni optymalną eksploatację gruntów oraz przydzielonych możliwości oddawania energii do sieci.

Mimo że w Szwecji są duże obszary, musimy zoptymalizować wykorzystanie powierzchni, aby zaspokoić różne interesy społeczne. Tutaj znaleźliśmy sposób na zbudowanie elektrowni hybrydowej na terenach leśnych o niskich walorach przyrodniczych, który już został wykorzystany do energetyki wiatrowej – mówi Peter Braun, szef European Energy w Szwecji.

REKLAMA

Prawie 50 hektarów terenu

Park fotowoltaiczny ma zająć powierzchnię 49 hektarów, a przygotowanie terenu trwa już od kilku miesięcy. Jak podaje deweloper, las nadający się do wycinki został wycięty, a kamienie zakopano w głębszej warstwie gleby.

Wykorzystaliśmy istniejące już masy gruntowe do wyrównania terenu, tak aby panele fotowoltaiczne można było ustawić na zaplanowanej powierzchni. W ten sposób nie dodaliśmy ani nie usunęliśmy żadnych mas gleby, dzięki czemu uniknęliśmy transportu. Przy pracach ziemnych w miarę możliwości korzystamy z usług lokalnych podwykonawców – opowiada Peter Braun.

Łącznie obiekt hybrydowy ma produkować 163 GWh zielonej energii elektrycznej rocznie. T0 – jak tłumaczy deweloper – odpowiada zużyciu energii przez 32,6 tys. wiejskich gospodarstw domowych. W tym wolumenie 38 GWh pochodzić będzie z farmy PV, reszta z farmy wiatrowej.

Połączenie słońca i wiatru oznacza, że ​​będziemy mieli zwiększoną i bardziej równomierną produkcję. Wiatr i słońce dobrze się uzupełniają, ponieważ mają różne czasy produkcji w ciągu dnia i roku – zaznacza Braun.

Tymczasowa farma PV

European Energy podaje, że budowany park fotowoltaiczny ma być obiektem tymczasowym. Po upływie okresu eksploatacji paneli PV, szacowanego na około 35 lat, grunt ma być ponownie wykorzystywany na cele leśnictwa lub w inny sposób. Według dewelopera dzięki prowadzonym obecnie pracom ziemnym w przyszłości łatwiejsze ma być sadzenie lasów na tym terenie, ponieważ w warstwie wierzchniej usunięto wiele kamieni.

REKLAMA

Duński koncern planuje także podjąć działania na rzecz zwiększenia różnorodności biologicznej na terenie Skåramåla. Wśród propozycji wymienia m.in. zaprojektowanie stawu z myślą o korzyściach dla żab, ekstensywne sadzenie jagód i krzewów kwitnących, sianie łąk, budowanie hoteli dla owadów i domków dla ptaków oraz tworzenie siedlisk piaskowych. Rozważany jest również wypas owiec na terenie parku solarnego.

Uruchomienie jeszcze w tym roku

Wiosną br. ma się rozpocząć układanie konstrukcji pod panele fotowoltaiczne, latem natomiast planowany jest montaż samych paneli. Łącznie będzie ich około 65 tys.

Celem jest, aby park fotowoltaiczny był gotowy w 2024 r., a cała elektrownia produkowała ekologiczną energię oddawaną do sieci przed końcem roku – mówi Peter Braun.

Pomysł na hybrydową elektrownię wiatrowo-słoneczną w Skåramåla pojawił się już na wczesnym etapie realizacji projektu wiatrowego. Złożono wówczas wniosek o pozwolenie na farmę PV i rozpoczęto przygotowania.

Zmiany właścicielskie w European Energy

Ostatnio duński koncern poinformował także o sfinalizowaniu transakcji nabycia przez Mitsubishi HC Capital Inc. 20 proc. udziałów w European Energy A/S. Mitsubishi HC Capital nabyło też około 2,8 mln akcji od trzech głównych akcjonariuszy European Energy.

Duńczycy informują, że w wyniku transakcji pozyskają wpływy w wysokości około 700 mln euro. Wzrost kapitału własnego zostanie wykorzystany na dalszy rozwój European Energy.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA