Tesla uruchomiła największy na świecie magazyn energii Li-Ion

Tesla uruchomiła największy na świecie magazyn energii Li-Ion
Magazyn energii w Mira Loma. Fot. Southern California Edison

Niecałe trzy miesiące od podpisania kontraktu potrzebowała amerykańska Tesla na uruchomienie obecnie największego na świecie magazynu energii złożonego z baterii litowo-jonowych. Jego powstanie to konsekwencja.. jednego z największych w historii wycieków gazu.

Kalifornijski operator Southern California Edison (SCE) złożył zamówienie na trzy przemysłowe magazyny energii we wrześniu ubiegłego roku. Pierwszy z nich – o mocy 20 MW i pojemności 80 MWh – został uruchomiony w kalifornijskim Mira Loma oficjalnie na początku tego tygodnia.

System zrealizowany przez Teslę składa się z 396 sztuk magazynów energii Powerpack, a także z 48 inwerterów. W magazynach energii wykorzystano ogniwa litowo-jonowe dostarczone przez Panasonica.

REKLAMA

Zadaniem tej instalacji jest poprawienie jakości pracy sieci energetycznych, a także stworzenie zabezpieczenia na czas ewentualnych awarii.

Southern California Edison zapewnia, że zgromadzonej w nim energii wystarczy do zaspokojenia dziennych potrzeb około 2,5 tys. kalifornijskich gospodarstw domowych lub 15 tys. gospodarstw domowych w czasie 4-godzinnego blackoutu.

REKLAMA

Decyzja kalifornijskiego operatora o wdrożeniu technologii magazynów energii na tak dużą skalę to efekt wycieku gazu w jednym ze zlokalizowanych w Kalifornii magazynów. Do wycieku w Aliso Canyon doszło na przełomie 2015 i 2016 r., a z jego powodu władze stanowe wprowadziły nawet stan wyjątkowy. W czasie awarii ulotniło się do atmosfery około 97 tys. ton metanu, a w jej trakcie SCE nie miał wystarczających zasobów gazu, aby pokryć zapotrzebowanie na energię u swoich odbiorców.

Kilka miesięcy temu Elon Musk poinformował, że Tesla wdroży do produkcji – obok nowej wersji domowych magazynów energii Powerwall, także nowe przemysłowe magazyny energii Powerpack 2.

O ile pojemność pierwszej wersji Powerpack wynosi 100 kWh, w przypadku Powerpack 2  pojemność ma sięgać 210 kWh, a moc – 50 kW. – Inwerter Tesli połączony z Powerpack 2 czyni magazynowanie dostępnym dla operatorów na poziomie cenowym i daje funkcjonalności, które były dotąd nieznane – zapewnia amerykańska firma.

Na początku tego roku Tesla rozpoczęła produkcję baterii w ogromnej fabryce w Nevadzie. Produkcja w tzw. Gigafactory ma pozwolić na obniżenie dotychczasowych kosztów baterii o 1/3 do roku 2020. W Gigafactory mają docelowo powstawać w skali roku baterie o pojemności 35 GWh. Produkcja baterii do magazynów energii początkowo ma stanowić ok. 1/3 całej produkcji Gigafactory. Reszta trafi do elektrycznych samochodów Tesli.

Niedawno pierwsze Powerpacki zostały zainstalowane również w Europie. Więcej na ten temat w artykule: Pierwszy w Europie przemysłowy magazyn z baterii Tesli.

red. gramwzielone.pl