Rynek czystych technologii w energetyce w 2018 r. według Bloombega

Rynek czystych technologii w energetyce w 2018 r. według Bloombega
Fot. innogy

Analitycy Bloomberg New Energy Finance podsumowali swoje prognozy na temat najważniejszych trendów na globalnym rynku energetycznym, którymi możemy być świadkami w obecnym roku. Sporo miejsca poświęcili technologiom związanym z odnawialnymi źródłami energii i elektryczną motoryzacją.

Kilka dni temu Bloomberg opublikował dane na temat wartości ubiegłorocznych inwestycji w odnawialne źródła energii i inne czyste technologie w energetyce, która miała sięgnąć 333,5 mld dolarów czyli o 3 proc. więcej niż suma inwestycji zrealizowanych w roku 2016, ale o 7 proc. mniej niż w rekordowym roku 2015. 

Jaki będzie pod względem inwestycji w czyste technologie w energetyce rok 2018?

REKLAMA

W pierwszej z prognoz na rok 2018, które przedstawił Bloomberg New Energy Finance, analitycy czołowej firmy konsultingowej zakładają, że poziom inwestycji w sektorze clean-tech w energetyce w tym roku będzie nieco mniejszy niż w ubiegłym i wyniesie około 330 mld dolarów wobec 333,5 mld dol. w roku 2017.

Nieznaczny spadek wartości inwestycji ma wynikać zdaniem BNEF w dużej mierze z dalszego spadku kosztów inwestycji w odnawialne źródła energii. – Redukcje kosztów w fotowoltaice i energetyce wiatrowej oznaczają, że za te same pieniądze będzie można kupić więcej gigawatów niż rok wcześniej – czytamy w komentarzu Bloomberga. Ponadto na nieznaczny spadek wartości inwestycji w roku 2018 ma wpłynąć nieco wolniejszy rozwój sektora offshore , o ile – jak zaznacza BNEF – w tym roku finansowania nie pozyskają projekty morskich farm wiatrowych, które mają powstać u wybrzeży Francji.

Z drugiej strony korzystnie na tegoroczną wartość inwestycji w clean-tech ma wpłynąć większy napływ kapitału z giełdy. Bloomberg podaje przykład producenta baterii samochodowych Contemporary Amperex Technology, który szykuje w Chinach IPO wycenione na 2 mld dolarów.

Druga prognoza Bloomberga to kolejny spektakularny wzrost łącznego zainstalowanego potencjału elektrowni fotowoltaicznych, który po rekordowych ubiegłorocznych inwestycjach na około 98 GW w tym roku ma wzrosnąć o 107 GW, w tym Chińczycy mają zainstalować 47-65 GW – to duży margines błędu, jednak chiński rynek w ostatnich latach pokazywał swoją nieobliczalność i osiągany przez niego wynik instalacji znacznie przekraczał wszelkie prognozy. W ubiegłym roku Chińczycy zainstalowali elektrownie fotowoltaiczne o mocy niemal 53 GW.

REKLAMA

Trzecia prognoza dotyczy rynku wiatrowego, który w tym roku ma zainstalować 59 GW wobec instalacji na poziomie około 54 GW w roku 2017. BNEF publikuje też prognozę na 2019 r., zakładając wynik rzędu 67 GW, który ma wynikać głównie z pośpiechu inwestorów na amerykańskim rynku wiatrowym, którzy będą chcieli zdążyć z rozpoczęciem wytwarzania przed wygaśnięciem ulg podatkowych.

W zakresie morskiej energetyki wiatrowej Bloomberg wskazuje na  Wielką Brytanię, Niemcy, Holandię i Chiny jako na kluczowe rynki, przy czym zaznacza, że w perspektywie roku 2020 do tego grona mogą dołączyć Stany Zjednoczone oraz Tajwan.

Następna prognoza jest związana z bateriami, od których zależy rozwój elektrycznej motoryzacji, ale z którymi w dużej mierze związana jest również przyszłość odnawialnych źródeł energii.

Bloomberg zakłada, że w tym roku nadal będziemy świadkami spadku cen baterii, ale mniejszego niż w poprzednich latach, co wynika z odnotowanego w roku 2017 wzrostu cen kluczowych surowców. Ceny baterii według BNEF mają spaść w tym roku o 10-15 proc., a ten spadek ma wynikać z rozbudowy linii produkcyjnych i efektu skali, ale także z poprawy parametrów baterii, w tym gęstości o 5-7 proc.

W stacjonarnych magazynach analitycy Bloomberga zapowiadają na ten rok inwestycje rzędu 2 GW/4 GWh, a po raz kolejny największym rynkiem pod tym względem ma być Korea Południowa.

BNEF wskazuje też na bariery, które uniemożliwiają rozwój technologii magazynowania, która – jak zaznacza – stanowi odpowiedź na wiele problemów współczesnej energetyki. – Magazynowanie nadal pozostaje niezrozumiałe przez wielu w sektorze energetycznym i wśród decydentów – komentuje Bloomberg.

Kolejna prognoza BNEF związana z sektorem clean-tech dotyczy samochodów elektrycznych, których sprzedaż sięgnie w tym roku według Bloomberga 1,5 mln sztuk, z czego więcej niż połowa elektryków zostanie sprzedana w Chinach w porównaniu do 40 proc. udziału chińskiego roku 2017. Na drugim miejscu ma się znaleźć rynek europejski, gdzie dominować powinni Niemcy, którzy według Bloomberga w tym roku po raz kolejny podwoją sprzedaż EV. W przypadku Ameryki Północnej BNEF prognozuje sprzedaż aut elektrycznych na poziomie 300 tys. 

red. gramwzielone.pl