K. Tchórzewski: potrzebne biogazownie i fotowoltaika

K. Tchórzewski: potrzebne biogazownie i fotowoltaika
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował wczoraj, że kierowany przez niego resort w miksie OZE preferuje inwestycje w biogaz i fotowoltaikę. Szef ME skomentował także możliwość przejmowania farm wiatrowych przez państwowe spółki energetyczne.

Minister energii zapewnił wczoraj w Katowicach podczas konferencji dotyczącej projektu Polityki Surowcowej Państwa, że w zakresie odnawialnych źródeł energii jego resort widzi miejsce dla inwestycji w biogazownie rolnicze oraz elektrownie fotowoltaiczne.

Budowę biogazowni i fotowoltaiki minister uzasadnił potrzebą zdywersyfikowania polskiego miksu OZE, który jest obecnie zdominowany przez energetykę wiatrową.

REKLAMA

Minister Tchórzewski nie wykluczył też budowy nowych farm wiatrowych – także przez państwowe koncerny energetyczne. – Mamy jeszcze sporo do zrobienia, żeby wypełnić zobowiązania Komisji Europejskiej w zakresie ilości farm wiatrowych w Polsce – powiedział (cyt. za PAP).

REKLAMA

Minister odniósł się natomiast z rezerwą do możliwości przejmowania przez państwowe spółki energetyczne istniejących farm wiatrowych, z których na skutek spadku cen zielonych certyfikatów wiele znalazło się w trudnej sytuacji finansowej.

Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że jeszcze w tym roku zostaną przeprowadzone kolejne aukcje. – Jeżeli którąkolwiek naszą spółkę stać na to, żeby inwestować, to będą jeszcze w tym roku otwarte aukcje i w tych aukcjach każdy się zobowiązuje (do wytworzenia energii z OZE – PAP), ale my patrzymy na to, żeby powstawały nowe inwestycje w tej dziedzinie – i chcemy finansować te nowe inwestycje, żeby w Polsce było więcej odnawialnych źródeł energii – Polska Agencja Prasowa cytuje ministra energii.

Na razie nadal nie wiadomo, kiedy odbędą się kolejne aukcje dla OZE, ani jakie obejmą technologie i do jakich wolumenów zamawianej energii. Wcześniej konieczne jest przyjęcie nowelizacji ustawy o OZE, w której zostaną wyjaśnione wątpliwości związane z łączeniem inwestycyjnej i operacyjnej pomocy publicznej. Projekt nowelizacji nie trafił jednak jeszcze do parlamentu i nie wiadomo, kiedy zajmie się nim Rada Ministrów. 

Pod koniec 2016 r. minister Tchórzewski zapowiadał już duże aukcje dla OZE, które miały się odbyć pod koniec 2017 r., jednak takie aukcje się nie odbyły, a we wrześniu ubiegłego roku rząd anulował rozporządzeniem wszystkie aukcje, które mogły się odbyć do końca 2017 r.

red. gramwzielone.pl