Soliński Klaster Energii z udziałem PGE EO

Soliński Klaster Energii z udziałem PGE EO
Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE Energia Odnawialna. Fot. Newseria

Spółka PGE Energia Odnawialna przystąpiła do porozumienia w sprawie powołania Solińskiego Klastra Energii. Partnerami projektu są: powiat leski, gmina Solina oraz spółka Elbest, która zarządza hotelem SPA Solina.

PGE Energia Odnawialna – poprzez Oddział ZEW Solina-Myczkowce – będzie pełnić funkcję koordynatora Solińskiego Klastra Energii.

Jak informuje spółka, plany klastra obejmują m.in. budowę instalacji fotowoltaicznych.

REKLAMA

Dla powiatu leskiego i gminy Solina – które są tak mocno związane z Bieszczadami i turystyką, a poprzez elektrownię wodną również z energetyką odnawialną – tego typu programy ekologiczne są niezmiernie ważne. Ich dodatkową zaletą jest aktywizacja lokalnej społeczności – komentuje Adam Piątkowski, wójt gminy Solina. 

REKLAMA

Dla Polskiej Grupy Energetycznej udział w Solińskim Klastrze Energii to zaangażowanie się w kolejne przedsięwzięcie tego typu. Wcześniej PGE Energia Odnawialna przystąpiła do utworzonego na terenie powiatu zgorzeleckiego Południowo-Zachodniego Klastra Energii.

Wpisuje się to w prowadzone w całej naszej grupie kapitałowej działania na rzecz rozwoju energetyki rozproszonej. Nasza spółka chce rozwijać farmy fotowoltaiczne, a województwo podkarpackie, obok lubelskiego, ma najlepsze warunki słoneczne, by tego typu instalacje realizować – zapewnia Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE Energia Odnawialna. 

Dla gminy Solina to kolejne przedsięwzięcie związane z odnawialnymi źródłami energii. Gmina jest beneficjentem unijnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, które można przeznaczyć na montaż domowych instalacji OZE.

Dzięki zakwalifikowaniu do dofinansowania z UE projektu parasolowego o nazwie „Wsparcie energetyki rozproszonej w Gminach Bieszczadzkich poprzez instalację systemów energii odnawialnej dla gospodarstw domowych”, mieszkańcy gminy mogą otrzymać dotację w wysokości około 70 proc. kosztów instalacji kolektorów słonecznych służących do podgrzewania wody użytkowej, instalacji fotowoltaicznych pozwalających na produkcję energii elektrycznej z energii słonecznej i automatycznych kotłów CO opalanych biomasą do ogrzewania domów mieszkalnych i produkcji ciepłej wody użytkowej.

red. gramwzielone.pl