BOŚ skorzysta z funduszy NFOŚiGW na OZE i walkę ze smogiem

BOŚ skorzysta z funduszy NFOŚiGW na OZE i walkę ze smogiem
Foto. Gramwzielone.pl

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczy do końca tej dekady na antysmogowe projekty i OZE około 10 mld zł. Spora część tych środków zostanie przeznaczona na finansowanie projektów realizowanych wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska.          

Od 1991 r. na zadania związane z ochroną atmosfery udzieliliśmy kredytów o łącznej wartości 12,6 mld zł. Bank wspiera działania termomodernizacyjne, wymiany kotłów oraz instalacje odnawialnych źródeł energii udzielając ekopożyczek, kredytów komercyjnych oraz preferencyjnych. Z uwagi na wciąż wysokie poziomy zanieczyszczenia atmosfery w polskich miastach w najbliższym czasie będziemy jeszcze aktywniej działać na rzecz zmniejszania smogu i promować zapobiegające mu rozwiązania. W najbliższych latach prognozujemy wzrost zainteresowania finansowaniem zadań związanych z ochroną powietrza – komentuje Bogusław Białowąs, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Na działania antysmogowe, a także na budowę i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii NFOŚiGW ma przeznaczyć do 2020 r. około 10 mld zł. Tak jak dotychczas część z tych środków zostanie wykorzystana w realizowanych od ponad 27 lat przez Bank Ochrony Środowiska ekopożyczkach i kredytach preferencyjnych na cele związane z ochroną atmosfery.

REKLAMA
REKLAMA

Kredyty realizowane wspólnie z NFOŚiGW i WFOSiGW charakteryzują się niższym oprocentowaniem lub możliwością spłaty części zadłużenia przez donatora. Przykładowo w jednym z oferowanych przez Bank Ochrony Środowiska rozwiązań: „Ekokredycie z dopłatami” przeznaczonym m.in. na wymianę pieców i kotłów oraz energooszczędne urządzenia grzewcze istnieje możliwość uzyskania dopłaty w wysokości nawet 40 proc. kosztów. W ekopożyczkach obniżamy oprocentowanie osobom, które w ciągu 3 miesięcy od daty podpisania umowy dostarczą faktury za zakup przyjaznych środowisku urządzeń, w tym instalacji do ogrzewania lub termoizolacji – mówi Konrad Raczkowski, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Do tej pory wartość inwestycji proekologicznych wykonanych od 1991 r. do końca 2017 r., współfinansowanych kredytami inwestycyjnymi w BOŚ, w dziedzinie ochrony atmosfery wyniosła ponad 37 mld zł. Wartość wszystkich kredytów proekologicznych, których bank udzielił do końca 2016 roku wynosi 18,6 mld zł.

red. gramwzielone.pl