PSE: testy usługi DSR zakończone sukcesem

PSE: testy usługi DSR zakończone sukcesem
Fot. Red Junasun, flickr cc

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przeprowadziły testy redukcji zużycia energii elektrycznej wszystkich produktów w pakiecie zimowym zakontraktowanych w Programie Gwarantowanym.

Jak informuje PSE, w odpowiedzi na wezwanie wszyscy wykonawcy złożyli propozycję sprzedaży i z wynikiem pozytywnym przeprowadzili obowiązkowy test redukcji. Tym samym została potwierdzona zdolność wykonawców do realizacji usługi o  zakontraktowanych parametrach.

Pozytywna realizacja obowiązkowego testu redukcji stanowi warunek konieczny do  świadczenia usługi redukcji w Programie Gwarantowanym, przez wyłonionych w  przetargu wykonawców.

REKLAMA

Dotychczas PSE wdrożyło dwa programy w ramach DSR – Program Gwarantowany i Program Bieżący – dla których przeprowadzono już pierwsze aukcje.

Usługa redukcji zapotrzebowania na  polecenie OSP jest kontraktowana w Programie Gwarantowanym w modelu z płatnością za gotowość i wykorzystanie zakontraktowanych mocy, a Programie Bieżącym w modelu z płatnością za wykorzystanie.

Tegoroczny przetarg na DSR został podzielony na dwie części. Pierwsza dotyczyła tzw. Programu Gwarantowanego, który obejmie pakiet letni na okres od 1 lipca do 30 września 2018 r. i od 1 kwietnia 2019 r. do 30 czerwca 2019 r. oraz wolumen mocy gwarantowanej 500 MW. Natomiast pakiet zimowy obejmie okres od 1 października 2018 r. do 31 marca 2019 r., przy takim samym wolumenie mocy gwarantowanej 500 MW.

Druga część przeprowadzonego w tym roku przetargu w ramach Programu Bieżącego dotyczyła okresu od 1 lipca do 30 czerwca 2019 r.

REKLAMA

W obu przypadkach (Program Gwarantowany i Program Bieżący) usługi polegają na realizacji przez wykonawcę zmniejszenia poboru energii na polecenie opertora systemu przesyłowego i mogą być świadczone przez obiekty opomiarowane w sposób umożliwiający rozliczenie redukcji.

W ramach zakontraktowanych usług DSR Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają prawo wzywać firmy wyłonione w przetargu do redukcji mocy w dni robocze. W pakiecie letnim wszystkie firmy muszą być dyspozycyjne w godzinach od 10 do 18, natomiast w zimowym – od 16 do 20.

PSE ma każdorazowo zgłaszać wstępną potrzebę zrealizowania redukcji z jednodniowym wyprzedzeniem.

Obecnie PSE wdraża nowy, uproszczony program DSR, który ma skutkować zwiększeniem dostępnego potencjału redukcji popytu poprzez zachęcenie do udziału w tym mechanizmie kolejnych odbiorców dzięki uwzględnionym uproszczeniom. Więcej na ten temat w artykule: PSE prowadzi przetarg w nowym programie DSR.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.