Wiatr i PV zdominują inwestycje w europejskiej energetyce

Wiatr i PV zdominują inwestycje w europejskiej energetyce
Fot. Siemens

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która dotąd znana była raczej z konserwatywnych prognoz jeśli chodzi o rozwój OZE, do roku 2040, źródła odnawialne mają stanowić 80 proc. nowych mocy wytwórczych w europejskiej energetyce.

Według informacji zebranych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną w raporcie „World Energy Outlook 2018”, w latach 2018-2040 odnawialne źródła energii będą stanowić 2/3 nowych mocy uruchomionych w globalnej energetyce.

Na świecie w najbliższych dekadach mają dominować inwestycje w fotowoltaice, która dzięki temu pod względem zainstalowanego potencjału ma w ciągu najbliższych lat wyprzedzić energetykę wiatrową, w ciągu 15 lat energetykę wodną, a przed rokiem 2040 także energetykę węglową.

REKLAMA

O ile w roku 2040 pozycję lidera w produkcji energii odnawialnej ma zachować Azja, która jeszcze powiększy obecną przewagę w tym zakresie nad Europą i Ameryką Północną, procentowo największy udział w nowych mocach w energetyce, uruchomionych w latach 2018-40, odnawialnym źródłom energii ma przypaść w Europie.

W Europie największym źródłem pod względem mocy uruchomionych do roku 2040 ma być energetyka wiatrowa, na którą ma przypaść 39,5 proc. mocy ogółem zainstalowanych w europejskiej energetyce. Na drugim miejscu ma być fotowoltaika z udziałem 27,5 proc. nowych mocy.

REKLAMA

Nowe moce w energetyce odnawialnej w Europie – obok wiatru i fotowoltaiki – ma uzupełnić energetyka wodna (5,4 proc.), bioenergetyka (5,1 proc.), a także w pozostałe technologie OZE (2,4 proc.).

Ogółem źródła odnawialne mają odpowiadać za 80 proc. mocy zainstalowanych w europejskiej energetyce do roku 2040, a na elektrownie węglowe, gazowe czy jądrowe razem ma przypaść pozostałe 20 proc.

Niewiele mniejszy udział OZE mają mieć w mocach uruchamianych do roku 2040 w Chinach. W tym przypadku dominującym, nowym źródłem energii ma być fotowoltaika (39,9 proc.), którą z technologii OZE uzupełni energetyka wiatrowa (25,7 proc.), energetyka wodna (8,5 proc.), bioenergetyka (2,2 proc.) oraz pozostałe technologie OZE (0,9 proc.).

Ogółem źródła odnawialne mają stanowić  – według MAE – około 2/3 nowych mocy uruchomionych w globalnej energetyce w latach 2018-2040. Najważniejszym, nowym źródłem pod względem zainstalowanych w tym czasie mocy ma być fotowoltaika (30,3 proc.), następnie energetyka wiatrowa (20,4 proc.), a mniejszy udział ma przypaść jeśli chodzi o dodaną moc w hydroenergetyce, która ma odpowiadać za zainstalowanie 8,7 proc. ogółu nowych, globalnych mocy w wytwarzaniu do roku 2040.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o