NFOŚiGW: szkolenie z programu „Sokół”

NFOŚiGW: szkolenie z programu „Sokół”
Gramwzielone.pl (C)

Ponad 2 mld zł czeka w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przedsiębiorców chętnych do wdrożenia innowacyjnych technologii środowiskowych. Nabór wniosków o dotacje i pożyczki trwa do 28 lutego 2019 r. Tymczasem Fundusz 18 grudnia br. organizuje szkolenie ułatwiające przygotowanie dokumentów konkursowych.

Zgłoszenia na bezpłatne szkolenie dotyczące programu „Wsparcie dla innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce”, część 1) „Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych” – przyjmowane będą do 14 grudnia br. za pomocą formularza na stronie Funduszu.

Tematami spotkania w siedzibie NFOŚiGW będą warunki naboru, kryteria oceny, kwalifikowalności kosztów, zasady wypełniania wniosku, czyli zapoznanie z tzw. Generatorem Wniosków o Dofinansowanie, wymagana dokumentacja oraz finansowe rozliczenie wniosków o płatność w ramach zawartych umów.

REKLAMA

Jak informuje NFOŚiGW, celem programu priorytetowego „Sokół” jest ochrona środowiska poprzez wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych, a tym samym zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw.

W programie przewidziano dofinansowanie bezzwrotne w formie dotacji (faza B+R) oraz finansowanie zwrotne w postaci pożyczki (dotyczy fazy B+R oraz fazy wdrożenia technologii).

REKLAMA

Zgłaszane do NFOŚiGW przedsięwzięcia muszą charakteryzować się innowacyjnością co najmniej na poziomie krajowym oraz wpisywać się w jeden z tzw. obszarów Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). To m.in. KIS nr 4: Wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii; KIS nr 5: Inteligentne i energooszczędne budownictwo; czy KIS nr 6: Rozwiązania transportowe przyjazne środowisku.

W pierwszym tegorocznym naborze wniosków w programie Sokół NFOŚiGW zwiększył limit kwot finansowania zwrotnego w fazie B+R do 5 mln zł, a w fazie wdrożeniowej do 150 mln zł dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz 300 mln zł dla dużych przedsiębiorców.

W ramach dwóch pierwszych naborów do NFOŚiGW wpłynęło 76 wniosków na sumaryczną kwotę wnioskowanego dofinansowania ponad 2,31 mld zł. W wyniku oceny wniosków z pierwszego naboru podpisano już umowy na dofinansowanie w wysokości ponad 100 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o