Sporo chętnych na dofinansowanie OZE z POIŚ. Duże projekty PV

Sporo chętnych na dofinansowanie OZE z POIŚ. Duże projekty PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W czwartym naborze wniosków na unijne dofinansowanie z POIŚ, w dedykowanym energetyce odnawialnej poddziałaniu 1.1.1, inwestorzy zgłosili 48 projektów na rekordową moc 768,5 MW. Pieniędzy nie wystarczy jednak dla wszystkich.

Wczoraj podczas konferencji poświęconej fotowoltaice, odbywającej się w Polskim Pawilonie na COP24, wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski poinformował o efektach ostatniego naboru wniosków o unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, poddziałanie 1.1.1 „Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł”.

Dotychczas nie wszystkie konkursy na unijne dofinansowanie na OZE w ramach POIiŚ 2014-2020 z poddziałania 1.1.1 cieszyły się dużym zainteresowaniem. Tym razem było jednak inaczej.

REKLAMA

Z informacji przedstawionych przez wiceprezesa Funduszu wynika, że inwestorzy zgłosili inwestycje o łącznej wartości ponad 3,74 mld zł, wnioskując o dofinansowanie w sumie na 1,73 mld zł. Wiadomo, że pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich, ponieważ budżet konkursu wynosi „tylko” 200 mln zł.

Najwięcej wniosków, 34, zgłosili inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych. Łączna moc zgłoszonych projektów to aż 463,94 MW. W przeliczeniu na liczbę aplikacji, daje to średnio 13,64 MW na projekt. Wartość tych inwestycji to w sumie 1 736,68 mln zł brutto, co daje 3,74 mln zł brutto na 1 MW planowanej mocy. Wartość wnioskowanego dofinansowania to w sumie 1,129 mln zł.

REKLAMA

Inwestorzy wiatrowi zgłosili 9 aplikacji, wnioskując o dofinansowanie na łączną moc 210,4 MW. Zgłoszona wartość całkowita tych inwestycji to 1 344,43 mln zł brutto, a więc 6,39 mln zł na MW. Wnioskowano o dofinansowanie łącznie na 361,89 mln zł.

Do tego inwestorzy planujący postawienie elektrowni biomasowych zgłosili 3 projekty łącznie na 92,2 MW. Ich łączny CAPEX to 628,37 mln zł, a więc 6,81 mln zł na MW.

W naborze wniosków zgłoszono jeszcze dwa projekty biogazowe na łączną moc 2,03 MW. Zadeklarowana wartość tych inwestycji to w sumie 31,08 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie sięga 14,58 mln zł

W tym konkursie inwestorzy konkurują nie o bezzwrotne dotacje, ale o preferencyjne pożyczki z możliwością częściowego umorzenia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.