Pakiet zimowy: Polskie elektrownie węglowe zachowają subsydia

Pakiet zimowy: Polskie elektrownie węglowe zachowają subsydia
Fot. Andrés Caldera, flickr cc

Uzgodnienie zapisów rozporządzenia dotyczącego unijnego rynku energii elektrycznej to kolejny etap prowadzonych w tym roku, intensywnych prac nad nowym prawem dla unijnej energetyki w perspektywie 2020-2030, w ramach którego wcześniej uzgodniono nowe zasady i cele w obszarze m.in. odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.

Negocjacje dotyczące nowych zasad unijnego rynku energii – prowadzone od listopada 2016 r., kiedy Komisja Europejska opublikowała projekt tzw. pakietu zimowego – zakończyły się dzisiaj w nocy. Rada UE, Komisja Europejska i Parlament Europejski osiągnęły kompromis w zakresie dwóch ostatnich dokumentów – rozporządzenia i dyrektywy o unijnym rynku energii elektrycznej.

To oznacza, że mamy polityczną zgodę na wdrożenie całego pakietu energetycznego. To ważny krok w kierunku sfinalizowania budowy unii energetycznej, który umożliwia nam wejście na drogę realizacji Porozumienia paryskiego – komentuje przewodnicząca wczorajszym negocjacjom Elisabeth Köstinger, minister zrównoważonego rozwoju Austrii, czyli kraju, który obecnie sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej.

REKLAMA

W ramach rozporządzenia dotyczącego zasad wspólnego rynku energii określono m.in. zasady funkcjonowania mechanizmów mocowych, ważne dla wprowadzonego na początku tego roku polskiego rynku mocy, w ramach którego w tym miesiącu prowadzone są pierwsze aukcje mające skutkować przyznaniem subsydiów dla operatorów krajowych elektrowni.

Uzgodniono, że elektrownie emitujące powyżej 550 gram CO2/kWh i więcej niż 350 kg CO2 średniorocznie na każdy zainstalowany kW będą mogły otrzymywać subsydia w ramach mechanizmów mocy, ale tylko do 1 lipca 2025 r.

REKLAMA

Co szczególnie istotne dla polskich elektrowni, bazujących głównie na węglu i niespełniających przez to kryterium 550 gram CO2/kWh, zapewniono, że wszystkie kontrakty mocowe zawarte przed 31 grudnia 2019 roku będą respektowane przez cały okres ich obowiązywania, bez konieczności dostosowania ich do nowych reguł. W praktyce oznacza to podtrzymanie przyznanych na 15 lat subsydiów na podstawie przeprowadzonych aukcji mocowych.

Musimy przyjrzeć się dokładnie ostatecznemu tekstowi ustalonemu na trilogu, ale już teraz mogę stwierdzić, że dzięki ogromnemu wysiłkowi zespołu negocjacyjnego główne cele Polski zostały osiągnięte. Stabilne otoczenie regulacyjne jest kluczowym elementem zapewniającym efektywną i bezpieczną transformację polskiej elektroenergetyki – komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski, który uczestniczył w negocjacjach prowadzonych w Brukseli w ramach Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii.

Teraz przyjęte w nocy zasady funkcjonowania unijnego rynku energii elektrycznej będą przedmiotem prac delegowanych do Brukseli ambasadorów krajów członkowskich, a także Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Wprowadzenie ich w życie będzie wymagać zgody Parlamentu i Rady.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.