Energa: Kompensacja mocy biernej da ogromne oszczędności

Energa: Kompensacja mocy biernej da ogromne oszczędności
Fot. Energa

Energa zapewnia, że nawet setki tysięcy złotych mogą zaoszczędzić jednostki samorządu terytorialnego i biznesowi odbiorcy energii dzięki zastosowaniu oferowanych przez nią rozwiązań z zakresu kompensacji mocy biernej.

Koncern energetyczny podaje, że w ciągu ostatnich miesięcy około 50 podmiotów zdecydowało się skorzystać z usług ekspertów Energi Obrotu w celu wdrożenia rozwiązań z zakresu kompensacji mocy biernej. Wśród nich znalazły się zakłady przemysłowe, przedsiębiorstwa z branży rolnej, spożywczej, papierniczej, a także wspólnoty mieszkaniowe.

Moc bierna w obwodach prądu zmiennego jest wielkością opisującą pulsowanie energii elektrycznej między elementami obwodu elektrycznego. Ta oscylująca energia nie jest zamieniana na użyteczną pracę lub ciepło, jest ona jednak potrzebna do funkcjonowania różnych urządzeń elektrycznych, np. transformatorów czy silników. Wpływa na zwiększenie strat cieplnych oraz ogranicza sprawność transformatorów i linii kablowych.

REKLAMA

Ponadto prąd bierny przepływający przez sieć przesyłową powoduje zmniejszenie jej przepustowości oraz zwiększenie strat mocy. Dlatego przekroczenie limitów mocy biernej przez klienta wiąże się z dodatkowymi opłatami. Prawidłowo dobrane urządzenia kompensacyjne pozwalają na zlikwidowanie tych problemów oraz poprawę parametrów pracy firmowej instalacji energetycznej – zapewnia Energa.

– Jesteśmy spółką od wielu lat sprzedającą energię elektryczną, mamy wiedzę i doświadczenie. Wiemy jak optymalnie gospodarować jej zużyciem. Mamy świadomość wysokich kosztów związanych z opłatami za energię bierną. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszego doświadczenia i nowoczesnych rozwiązań – mówi Dariusz Falkiewicz, prezes zarządu Energi Obrotu.

REKLAMA

Spółka zapewnia, że korzyści z zainstalowania układów kompensacyjnych mają klienci, którzy ponoszą koszty za przekroczenia mocy biernej już od poziomu kilku tysięcy złotych rocznie. Redukcja wydatków na energię bierną może wynieść nawet około 95 proc.

Kompensacja mocy biernej to jeden z flagowych produktów efektywnościowych Energi Obrotu, który staje się coraz bardziej pożądaną usługą wśród świadomych energetycznie jednostek samorządu terytorialnego i  klientów biznesowych. Obniża koszty, podwyższa jakość i pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie energii elektrycznej – podkreśla  Dariusz Falkiewicz.

Usługa oferowana przez Energię Obrót ma składać się z dwóch części – dostawy usługi kompensacji mocy biernej, czyli wykonania modernizacji efektywnościowych w oparciu o zamontowanie układu, który redukuje zużycie energii biernej i koszty z tytułu przekroczenia mocy biernej, a także z diagnostyki, serwisu i wykonywaniu okresowych przeglądów.

Pierwszym etapem prac ma być nieodpłatny audyt, podczas którego eksperci Energi oceniają parametry energetyczne i opracowują listę niezbędnych rozwiązań. Po akceptacji wyniku audytu Energa Obrót ma zapewniać firmom zaprojektowanie kompleksowego rozwiązania do kompensowania mocy biernej oraz sporządzenie dokumentacji technicznej, dostawę baterii kondensatorów wraz z pełnym oprzyrządowaniem, instalację baterii kondensatorów, a także przygotowanie dokumentacji powykonawczej i wsparcie serwisowe.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.