W kwartał PGE przyłączyła więcej mikroinstalacji niż w całym 2017 r.

W kwartał PGE przyłączyła więcej mikroinstalacji niż w całym 2017 r.
Foto. SolarWorld

Tak wielu mikroinstalacji w ciągu jednego kwartału nie przyłączył jeszcze żaden krajowy operator systemu dystrybucyjnego. W trzecim kwartale PGE Dystrybucja pobiła swój wcześniejszy rekord przyłączeń mikroinstalacji, który odnotowała kwartał wcześniej – i to ponad dwukrotnie.

W drugim kwartale 2018 r. do sieci PGE Dystrybucja przyłączono rekordowe 1753 mikroinstalacji o łącznej mocy 10,8 MW w stosunku do 944 mikroinstalacji o mocy 6,06 MW przyłączonych w pierwszym kwartale ub.r.

Był to wówczas najlepszy wynik jeśli chodzi o kwartalną liczbę i moc przyłączanych mikroinstalacji nie tylko w PGE Dystrybucja, ale także wśród wszystkich krajowych operatorów systemu dystrybucyjnego.

REKLAMA

Tymczasem w trzecim kwartale 2018 roku PGE Dystrybucja przyłączyła ponad dwa razy więcej mikroistalacji w stosunku do drugiego kwartału ub.r. Przyłączono dokładnie 4185 mikroinstalacji o łącznej mocy 21,95 MW. W tym w trybie na zgłoszenie przyłączono 4183 mikroinstalacje fotowoltaiczne o całkowitej mocy 21,88 MW, a do tego przyłączono jeszcze dwie mikroinstalacje w innych technologiach – jedną w trybie na zgłoszenie – o mocy 0,03 MW, a drugą w trybie umowy – o mocy 0,04 MW.

Dla porównania, drugi z krajowych operatorów systemu dystrybucyjnego, który przyłącza do swojej sieci najwięcej mikroinstalacji w kraju, a więc Tauron Dystrybucja, w trzecim kwartale br. przyłączył 1,8 tys. mikroinstalacji o mocy 12,4 MW, a więc ponad 2 razy mniej niż PGE Dystrybucja.

W obu przypadkach rekordowy wzrost liczby przyłączonych mikroinstalacji wynika z realizacji kompleksowych projektów dofinansowanych z regionalnych programów operacyjnych poszczególnych województw, w których w 2017 i 2018 r. przeprowdzono kolejne konkursy na unijne dotacje z budżetami liczonymi w setkach milionów złotych.

W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. w sieci PGE Dystrybucja pojawiło się w sumie 6,88 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 38,81 MW.

REKLAMA

W tym przyłączono w trybie na zgłoszenie 6874 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 38,63 MW, do tego cztery mikroinstalacje PV o łącznej mocy 0,08 MW w trybie umowy, jedną mikroinstalację PV w trybie umowy, o mocy 0,04 MW, a ponadto trzy mikroinstalacje o mocy 0,05 MW w innych technologiach, które przyłączono na zgłoszenie.

Tymczasem w całym ubiegłym roku w sieci PGE Dystrybucja przybyło 4162 mikroinstlacji o łącznej mocy 25,91 MW.

Jak wynika z danych otrzymanych wcześniej przez portal Gramwzielone.pl od PGE Dystrybucja, do końca trzeciego kwartału 2018 r. ten operator systemu dystrybucyjnego przyłączył już ponad 15,13 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 88,27 MW.

W trzecim kwartale ub.r. PGE Dystrybucja przyłączyła do sieci też kilka większych instalacji OZE, niezaliczanych do grupy mikroinstalacji, a więc o jednostkowej mocy przekraczającej 50 kW. Na te przyłączenia złożyło się 8 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,8 MW.

W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. w sieci tego operatora pojawiło się 48 większych elektrowni fotowoltaicznych, niezaliczanych do mikroinstalacji, o łącznej mocy 34,36 MW, a do tego przyłączono jeszcze dwie instalacje biogazowe o całkowitej mocy 3,2 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.