Mazowsze: Więcej czasu na wniosek o dotację na kogenerację

Mazowsze: Więcej czasu na wniosek o dotację na kogenerację
Biogazownia rolnicza w Brzeżnie. Foto. Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu Rolniczego

Do końca stycznia 2019 r. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przyjmuje wnioski na projekty budowy lub przebudowy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji m.in. z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Decyzję o przedłużeniu konkursu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 podjął Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Jak informują władze województwa mazowieckiego, unijne dofinansowanie w trwającym naborze w ramach działania 4.2 „Efektywność energetyczna” można uzyskać na prace budowlano-montażowe niezbędne do budowy lub przebudowy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji oraz trigeneracji, która pozwala dodatkowo na wytworzenie chłodu wykorzystywanego np. do klimatyzacji pomieszczeń.

REKLAMA

W zakres projektu mogą wejść również inwestycje polegające na budowie przyłączeń do sieci ciepłowniczej, chłodniczej lub elektroenergetycznej. Wsparcie obejmie także zakup i montaż urządzeń do magazynowania energii elektrycznej.

Każda dofinansowana z RPO WM przebudowa istniejących instalacji na wysokosprawną kogenerację musi ograniczać emisję CO2 o co najmniej 30 proc. w porównaniu do istniejących instalacji. Już na etapie aplikowania, wnioskodawca zobowiązany jest przedstawić audyt energetyczny lub świadectwo energetyczne. Dopuszczalna, maksymalna moc instalacji w projekcie wynosi 1 MWe.

REKLAMA

O fundusze unijne w ramach konkursu mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, przedsiębiorstwa, dostawcy usług energetycznych, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, instytucje kultury, szkoły wyższe i placówki medyczne.

Całkowita kwota przeznaczona na projekty w tym konkursie wynosi ponad 10,7 mln zł, a minimalna wartość dofinansowania jednego projektu to 200 tys. zł.

Rozstrzygnięcie konkursu przewidziano na maj br.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o