URE na razie wstrzyma się z realizacją ustawy kogeneracyjnej

URE na razie wstrzyma się z realizacją ustawy kogeneracyjnej
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Urząd Regulacji Energetyki opublikował pakiet informacyjny dla przedsiębiorców zamierzających skorzystać z wdrażanego w tym miesiącu systemu wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji. Jednocześnie URE informuje, że na razie wstrzyma się z realizacją obowiązków, które nakłada na niego ustawa kogeneracyjna.

Ustawa z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji została opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 10 stycznia i wejdzie w życie 25 stycznia.

Kluczowy element tej ustawy to nowy system wsparcia, z którego będą mogli skorzystać operatorzy instalacji produkujących energię w wysokosprawnej kogeneracji. Nowy system ma zastąpić dotychczasowy system certyfikatów kogeneracyjnych, który wygasł z końcem 2018 r.

REKLAMA

Nowe mechanizmy wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji to: 1) aukcyjny system wsparcia – w formie premii kogeneracyjnej dla jednostek kogeneracji – nowych i znacznie zmodernizowanych – o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW, które wygrają aukcje ogłaszane, przeprowadzane i rozstrzygane przez Prezesa URE; 2) system wsparcia w formie premii gwarantowanej – wysokość premii określana jest przez Ministra Energii w rozporządzeniu – dla jednostek kogeneracji – istniejących i zmodernizowanych – o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW; a także małych jednostek kogeneracji  – nowych, znacznie zmodernizowanych, istniejących lub zmodernizowanych – wchodzących w skład źródła o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 1 MW; 3) system wsparcia w formie premii gwarantowanej indywidualnej dla jednostek kogeneracji – istniejących i zmodernizowanych – o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 50 MW; a także 4) system wsparcia w postaci naboru – w formie premii kogeneracyjnej indywidualnej dla jednostek kogeneracji – nowych i znacznie zmodernizowanych – o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 50 MW, które wygrają nabory ogłaszane i przeprowadzane przez URE.

Warunkiem o dopuszczeniu do udziału w odpowiednim systemie wsparcia dla instalacji kogeneracyjnych ma być decyzja wydana przez Urząd Regulacji Energetyki.

REKLAMA

Teraz jednak URE, odnosząc się do założeń tej ustawy, zaznacza do dnia wydania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w ustawie kogeneracyjnej ze wspólnym rynkiem albo decyzji stwierdzającej, że mechanizm przewidziany w niniejszej ustawie nie stanowi pomocy publicznej, nie będzie wydawać decyzji o dopuszczeniu do poszczególnych systemów wsparcia oraz nie ogłosi aukcji i naborów przewidzianych w ustawie kogeneracyjnej.

Na stronie Urzędu Regulacji Energetyki został opublikowany zaktualizowany pakiet informacyjny dla przedsiębiorców zamierzających prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu energii elektrycznej w jednostkach kogeneracji wraz z zaktualizowanym formularzem opisu techniczno-ekonomicznego, dostosowanym do nowych przepisów.

URE dodaje, że na jego stronie będą sukcesywnie zamieszczane kolejne informacje i wyjaśnienia dla przedsiębiorców, w tym przykładowe wnioski o dopuszczenie do poszczególnych systemów wsparcia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.