Tauron zainwestował w sieć 2 mld zł

Tauron zainwestował w sieć 2 mld zł
Fot. Tauron

Ponad 2 mld złotych miała zainwestować w 2018 roku spółka Tauron Dystrybucja w infrastrukturę sieciową. Zrealizowane projekty, na które składa się prawie 70 tysięcy zadań inwestycyjnych, mają umożliwić rozwój sieci na wszystkich poziomach napięć i na całym obszarze działania spółki.

Dystrybucja energii jest pierwszym wyborem w zakresie inwestycji. Podstawowy cel inwestycji w ten obszar to zwiększenie pewności dostaw energii elektrycznej do klientów oraz możliwość przyłączania do sieci nowych podmiotów, w tym z obszaru OZE. Z jednej strony zwiększamy więc finansowanie, z drugiej aplikujemy tam nowe rozwiązania – mówi Jarosław Broda wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Tauron zapewnia, że wydatkuje swoje środki w taki sposób, aby optymalnie realizować programy nastawione na wzrost niezawodności i ciągłości dostaw energii według wskaźników SAIDI i SAIFI. Ponadto ważnym kierunkiem podjętych działań miała być automatyzacja sieci, pozwalająca przyspieszać reakcje w sytuacjach kryzysowych.

REKLAMA

Obecnie zadania inwestycyjne spółki są realizowane na podstawie „Planu inwestycyjnego na lata 2018-2020 dla Tauron Dystrybucja S.A.”. Zadania ujęte w planie obejmują inwestycje związane z podstawową działalnością operacyjną spółki, a ich cel to przede wszystkim realizacja umów o przyłączenie, zapewnienie bezpieczeństwa i jakości dostaw energii elektrycznej, efektywności funkcjonowania sieci dystrybucyjnej, ograniczanie strat energii oraz rozwój nowych technologii.

Przykładem takiego lokalnego zadania zrealizowanego w 2018 roku, które w istotny sposób wpływa na rozwój regionu, miało być przyłączenie do sieci Ośrodka Narciarskiego w Szczyrku w 2018 r. Rozpoczęcie działalności przez ośrodek wymagało po stronie energetyki wymiany transformatorów 110/15kV, budowy linii kablowej 15kV o długości około 9 km i modernizacji pól średniego napięcia w Głównym Punkcie Zasilania (GPZ). Całkowita wartość zrealizowanego w latach 2017-2018 zadania wyniosła ponad 11 mln zł.

Inne kluczowe inwestycje segmentu dystrybucji zakończone w 2018 roku, które wymienia Tauron, to m.in. modernizacja rozdzielni 110kV w stacji 110/20/6kV SE Brynów w woj. śląskim czy budowa napowietrznej stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Stróża w woj. małopolskim – ta inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii odbiorców zlokalizowanych na terenach małopolskich gmin Dobra, Jodłownik, Tymbark i Mszana Dolna, a ponadto modernizacja linii 110 kV Siersza-Olkusz.

REKLAMA

Część inwestycji Tauron Dystrybucji jest związanych z przyłączeniem nowych, produkcyjnych podmiotów gospodarczych, często zlokalizowanych w specjalnych strefach ekonomicznych.

Takie działania miały miejsce w ubiegłym roku w przypadku budowy stacji 110/20kV wraz z powiązaniami liniowymi 110kV i 20kV służącymi przyłączeniu fabryki Mercedesa na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Tak duże zadania mają być obecnie realizowane również na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia, gdzie przygotowywana jest infrastruktura energetyczna do przyłączenia fabryki LG Chem.

W działaniach inwestycyjnych Taurona pojawiają się też nowe wyzwania. W tym kontekście spółka wskazuje na konieczność stworzenia warunków technicznych do wdrażania sieci inteligentnych, a także dostosowywanie sieci do przyłączenia coraz większej liczby mikroinstalacji, które oddają energię do sieci spółki.  

Jak wynika z informacji zebranych przez portal Gramwzielone.pl, w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. w sieci Tauron Dystrybucja pojawiło się ponad 4,8 tys. mikroinstalacji. Więcej na ten temat w artykule: Ponad 1,8 tys. nowych instalacji PV w sieci Taurona.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.