Polskie miasto buduje swoją sieć energetyczną

Polskie miasto buduje swoją sieć energetyczną
Fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wlkp.

Samorządowcy i przedsiębiorcy z Ostrowa Wielkopolskiego chcą postawić kolejny krok na drodze do samowystarczalności energetycznej, którą ma zapewnić produkowana lokalnie czysta energia. Plan na ten rok to rozpoczęcie budowy własnej sieci, za pomocą której produkowana lokalnie energia ma popłynąć do pierwszych odbiorców już w przyszłym roku.

W ubiegłym roku powołano miejską spółkę CRK Energia, która miała zostać wyposażona w koncesje na obrót i dystrybucję energii, stając się operatorem projektów realizowanych w Ostrowie Wlkp. w ramach tzw. Ostrowskiego Rynku Energetycznego.

Cele przyświecające tworzeniu Ostrowskiego Rynku Energetycznego to mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy i poprawa jakości powietrza.

REKLAMA

CRK Energia wylicza, że z całego Ostrowa Wlkp. w wyniku zakupu energii elektrycznej, ciepła i paliw wypływa rocznie 400 mln zł, a budowa lokalnego rynku energii doprowadzi do pozostawienia części tych środków u lokalnych firm i samych mieszkańców.

Przewidywane rezultaty utworzenia Ostrowskiego Rynku Energetycznego to zredukowanie funduszy na zakup energii, które wypływają z miasta, o około 50 mln zł rocznie.

Całe przedsięwzięcie ma objąć m.in. budowę inteligentnego systemu zarządzenia energią oraz rozwój elektromobilności. 

Już teraz pierwsze elektryczne autobusy w Ostrowie Wlkp. – wyprodukowane w Wielkopolsce cztery elektryczne Solarisy – są zasilane lokalnie wytworzoną energią, a miasto rozstrzygnęło przetarg na kolejnych sześć autobusów napędzanych wyłącznie energią elektryczną, decydując się na zakup elektrycznych Ursusów.

Na terenie Ostrowa Wlkp. działa utworzony we wrześniu 2017 roku Ostrowski Klaster Energetyczny, który obecnie posiada już przyznany przez Ministerstwo Energii tzw. Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii.

Porozumienie klastrowe podpisało ponad 40 podmiotów z terenu Ostrowa Wielkopolskiego i okolic. Koordynatorem klastra jest Ostrowski Zakład Ciepłowniczy SA.

REKLAMA

Ostrowski Klaster Energetyczny wytwarza energię w układach kogeneracyjnych w elektrociepłowni „Ostrów”, w oparciu o turbozespół gazowy oraz układ ORC. Moc turbiny gazowej wynosi 5,1 MW, a układu ORC 1,5 MW. Spółka posiada status operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, a także ma możliwość sprzedaży energii na podstawie posiadanej koncesji obrotu energią elektryczną. 

Tegoroczny plan w zakresie tworzenia Ostrowskiego Rynku Energetycznego zakłada budowę własnej sieci elektroenergetycznej, co otworzy możliwość korzystania z lokalnej energii instytucjom i przedsiębiorcom, a także pierwszym mieszkańcom miasta.

Pierwszy odcinek sieci obejmie trasę od centrum przesiadkowego przy ul. Wojska Polskiego do Ostrowskiego Parku Przemysłowego przy ul. Wrocławskiej. Siecią popłynie ekologiczny prąd wytwarzany przez OZC m.in. z biomasy drzewnej. Inwestycja będzie realizowana w pierwszym półroczu tego roku – wyjaśnia Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Koordynatorem projektu odpowiedzialnym za kontakty z przyszłymi odbiorcami produkowanej lokalnie energii odnawialnej ma być CRK Energia.

Planujemy, aby pierwsi odbiorcy mogli korzystać z naszych usług już z początkiem 2020 roku. Wszystkich zainteresowanych podłączeniem do nowej sieci zapraszamy do kontaktu już w najbliższych tygodniach, aby wspólnie zaplanować i przeprowadzić niezbędne procedury. W tym zakresie zapewnimy pełne wsparcie i kompleksową obsługę – informuje Artur Dembny, prezes CRK Energia.

Jak podkreślają samorządowcy z Ostrowa Wlkp., od samego początku ich energetyczny projekt wspierają autorytety naukowe, m.in. prof. Jan Popczyk.

Działania Ostrowa Wielkopolskiego znakomicie wpisują się w potrzeby i przewidywane kierunki rozwoju polskiej i europejskiej energetyki – ocenia prof. Popczyk, zakładając, że Ostrów Wlkp. może osiągnąć samowystarczalność energetyczną najpóźniej około 2040 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.