Tauron szuka startupów

Tauron szuka startupów
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Zastosowanie Internetu rzeczy przy budowie inteligentnych domów i miast, a także przemysłu 4.0 to obszary, w których Tauron poszukuje chętnych do współpracy młodych firm w ramach programu „KPT Scale Up”. Na startupy czeka grant w wysokości 200 tys. zł i możliwości przeprowadzenia pilotażu w Tauronie.

Tauron liczy, że współpraca ze startupami w ramach programu „KPT Scale Up” pozwoli mu zidentyfikować nowe technologie, produkty czy usługi, które usprawnią działalność firmy, a tym samym przyniosą oszczędności lub nawet nowe linie przychodów.

Celem programu „KPT Scale Up” jest wdrożenie innowacji przemysłowych rozwijanych przez młode firmy u dużych klientów, aby przyspieszyć ich rozwój i ułatwić zwiększenie skali działania. Program realizowany jest w ścisłej współpracy z wiodącymi polskimi przedsiębiorstwami, które są odbiorcami nowych technologii.

REKLAMA

– Zdecydowaliśmy sięgnąć kolejny raz po narzędzie jakiem jest „ScaleUp”. Wyniki programu „Pilot Maker” pokazały nam, że jest to świetny sposób na znajdowanie biznesowych, szybko wdrażalnych rozwiązań, bazując na filozofii open innovation. Tym razem szukamy rozwiązań z obszaru smart city, smart home, industry 4.0 oraz inteligentnych sieci dystrybucyjnych, czyli szeroko rozumianej digitalizacji. Chcielibyśmy w ten sposób wzmocnić jeden z kluczowych i horyzontalnych obszarów wskazanych w Strategicznej Agendzie Badawczej – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TauronPolska Energia.

Tauron chce poszukać startupów posiadających perspektywiczne rozwiązania dotyczące zastosowania technologii Internetu rzeczy (komunikacja, sensory, analityka) dla domu, czy też zarządzania wieloma komponentami infrastruktury miejskiej, energetycznej, ciepłowniczej i innych mediów jako elementu nowych usług.

Koncern energetyczny był już głównym partnerem programu mającego łączyć korporacje ze startupami w obszarze szeroko pojętych nowych technologii.

REKLAMA

Efektem rozpoczętego pod koniec 2016 r. programu „Pilot Maker” jest nawiązanie dwustronnej współpracy i testowanie rozwiązań przygotowanych przez startupy w większej skali.

Strony podjęły prace nad rozwiązaniami takimi jak rozwój narzędzi do interaktywnej komunikacji z klientami Tauron, rozwiązań służących do automatycznej analizy obrazu sieci energetycznych, pozwalających na lokalizację usterek i anomalii na obiektach liniowych czy dotyczących zdalnego odczytu komunalnych liczników energii elektrycznej.

Krakowski Park Technologiczny (KPT) jest jednym z dziesięciu akceleratorów wybranych przez PARP, które w trakcie najbliższych 3 lat będą wspierać rozwój łącznie ponad 400 startupów.

Na uczestników czeka 6-miesięczny program akceleracyjny, dopasowany do ich potrzeb, z udziałem ekspertów technologicznych i biznesowych. Każda młoda spółka może liczyć na usługi doradcze i mentorskie o wartości do 50 tys. zł, a także na grant w wysokości do 200 tys. zł. Taka kwota ma wystarczyć na przetestowanie produktu i dostosowanie go do potrzeb odbiorców.

O poziomie usług KPT mają świadczyć dokonania i wyniki biznesowe startupów uczestniczących w poprzednich edycjach programu. Jeden z uczestników programu – firma Optical Electronics tworząca inteligentne oprawy oświetleniowe – tylko w pierwszym półroczu tego roku ma zrealizować kontrakty na łączną kwotę 2 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.