Tauron mocno tnie wydatki na inwestycje

Tauron mocno tnie wydatki na inwestycje
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Trudną sytuacją rynkową i końcowym etapem realizacji kluczowych projektów inwestycyjnych Tauron tłumaczy ograniczenie w tym roku wydatków o 1,4 mld złotych wobec potrzeb zgłoszonych wcześniej przez spółki z Grupy.

W 2019 roku Tauron zapowiada utrzymanie „ścisłej dyscypliny kosztowej”, a ewentualne ograniczenia inwestycyjne mają nie mieć wpływu na kierunek i tempo rozwoju Grupy, która zapowiada, że będzie „kontynuować transformację w kierunku zwiększenia udziału OZE w miksie wytwórczym, poszerzenie zakresu usług oferowanych klientom, m.in. o nowoczesne rozwiązania smart home, a także o rozwój elektromobilności”.

Tauron planuje kontynuację inwestycji w jednostkach wytwórczych w tym w elektrociepłowni Stalowa Wola oraz dalsze modernizacje bloków klasy 200 MW wynikające z konieczności dostosowania instalacji do konkluzji BAT. Spółka nie informuje natomiast w komunikacie o planowanych inwestycjach w OZE, w tym o sygnalizowanym w ubiegłym roku przejęciu farm wiatrowych.

REKLAMA

Planowane na czwarty kwartał tego roku uruchomienie bloku 910 MW w Jaworznie pozytywnie wpłynie na wynik finansowy Grupy już w 2020 r. i oznacza zakończenie największego projektu inwestycyjnego Grupy z budżetem sięgającym ponad 6 mld zł – zapewnia Kamil Kamiński, wiceprezes zarządu ds. klienta i wsparcia korporacyjnego Tauron Polska Energia.

Spółka podkreśla, że na jej przyszłe wyniki finansowe pozytywny wpływ będą miały środki pochodzące z rynku mocy.

REKLAMA

Grupa Tauron z sukcesem uczestniczyła w trzech aukcjach głównych rynku mocy, w ramach których zawarliśmy umowy mocowe na lata 2021-2023. Łączne przychody Grupy Tauron z przeprowadzonych w tym roku aukcji wyniosą ponad 4,8 mld zł do 2037 r. Co istotne, duża część tych środków trafi do Tauron już w najbliższych latach – komentuje Marek Wadowski, wiceprezes zarządu ds. finansów Tauron Polska Energia.

Przy realizacji inwestycji Tauron ma zagwarantowane finansowanie na poziomie ponad 5,3 mld zł. – Współpracujemy z wieloma instytucjami finansowymi: bankami, inwestorami międzynarodowymi i krajowymi. Ich postrzeganie tego, co teraz robimy jest pozytywne. Kontynuujemy wieloletnią współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W grudniu podpisaliśmy z tą instytucją umowę kredytu o wartości 1 mld zł. Ponadto zawarliśmy umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, dzięki którym pozyskaliśmy dodatkowe 750 mln zł finansowania hybrydowego – komentuje Marek Wadowski.

Przy ograniczaniu wydatków Tauron ma wykorzystać dotychczasowe doświadczenia z realizacji programów poprawy efektywności, które do końca trzeciego kwartału 2018 r. miały przynieść łącznie ponad 3,8 mld zł pozytywnego efektu finansowego.

Spółka zapewnia przy tym, że wdraża zapisy ustawy z 28 grudnia 2018 roku dotyczącej cen energii. – Od początku roku trwają prace dedykowanego zespołu, którego zadaniem jest opracowanie metod i harmonogramu wdrożenia ustawy. Prowadzone są analizy wpływu ustawy na działalność Taurona, z zastrzeżeniem, że ich ukończenie uzależnione jest od terminu publikacji aktów wykonawczych. W tej chwili zakładamy, że kształt regulacji będzie neutralny dla kondycji Grupy Tauron – dodaje wiceprezes Taurona Kamil Kamiński.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.