Total przejmuje dewelopera OZE działającego m.in. w Polsce

Total przejmuje dewelopera OZE działającego m.in. w Polsce
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Francuski koncern paliwowy po raz kolejny zwiększył swoje zaangażowanie w obszarze odnawialnych źródeł energii tym razem przejmując dewelopera aktywnego na kilku europejskich rynkach, w tym w Polsce.

Total poinformował o przejęciu – poprzez działąjącą w branży energetyki odnawialnej spółkę Total Eren – dewelopera odnawialnych źródeł energii, zarejestrowanej w Luksemburgu firmy Novenergia, która działa na rynkach OZE w sześciu krajach – w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Bułgarii, we Włoszech i w Polsce.

W sumie Novenergia posiada odnawialne źródła energii o mocy 657 MW, na co składa się 47 projektów w energetyce wiatrowej, fotowoltaicznej i wodnej.

REKLAMA

Jak zaznacza Total, rynkowa wartość firmy Novenergia wynosi ponad 1 mld euro.

Na polskim rynku energii odnawialnej Novenergia pojawiła się w roku 2010, tworząc spółkę Novenergia Poland Sp. z o.o., a w kolejnym roku przejmując projekt wiatrowy o docelowej mocy 40 MW. Z tego zrealizowano w pierwszym etapie 20 MW, a drugie 20 MW ma być w trakcie przygotowania.

Dla Total to kolejna inwestycja w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Utworzenie spółki Total Eren to efekt przejęcia w 2017 roku niemal 1/4 udziałów francuskiego dewelopera Eren Re. Na zakup 23 proc. udziałów Total wydał 237,5 mln euro. 

REKLAMA

Działający na rynku źródeł odnawialnych od roku 2012 Eren Re zarządza elektrowniami o łącznej mocy 650 MW, a w ciągu 5 lat ma zwiększyć swój potencjał OZE do 3 GW. Ostatnio francuska firma była aktywna na rynkach OZE głównie w regionie Azji i Pacyfiku, Afryki oraz Ameryki Południowej.

Wcześniej Total utworzył spółkę Total Solar, która miała się zajmować budową farm fotowoltaicznych głównie w krajach rozwijających się, a także miała specjalizować się w obsłudze klientów przemysłowych.

Francuski koncern paliwowy jest też zaangażowany w odnawialne źródła energii poprzez działalność należącego do Total producenta ogniw, modułów oraz dewelopera projektów fotowoltaicznych SunPower.

Ponadto w ubiegłym roku Total zwiększył swoje zaangażowanie w inwestycje w odnawialne źródła energii poprzez przejęcie w ramach transakcji wycenionej na 1,4 mld euro 74,33 proc. udziałów Direct Energie  – trzeciego po EDF i Engie największego dostawcy energii we Francji, który posiada liczone w gigawatach portfolio projektów w sektorze odnawialnych źródeł energii.

Wraz z przejęciem Direct Energie Total zwiększył swoją aktywność w obszarze wytwarzania energii, przejmując elektrownie gazowe o mocy ok. 800 MW oraz odnawialne źródła energii o mocy 550 MW. Dodatkowo Total przejął projekty inwestycyjne na 400 MW w energetyce gazowej oraz realizowane we Francji projekty OZE na łączną moc 2 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.