Tauron i wojsko testują zasilanie awaryjne

Tauron i wojsko testują zasilanie awaryjne
Fot. Tauron Dystrybucja

„Kontenerowa Elektrownia Polowa” to zestaw agregatów dużej mocy, który przez trzy dni był testowany przez wojsko i energetyków z Tauron Dystrybucja. Sprawdzanie urządzeń, które mogą zapewnić prąd w sytuacjach awarii masowych, odbyło się w miejscowości Wola Kalinowska w woj. małopolskim.

Ćwiczenia były realizowane wspólnie przez 11. Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej, Tauron Dystrybucja oraz Gminę Sułoszowa. Ich celem było przede wszystkim przetestowanie sprzętu, który w sytuacjach awaryjnych dostarczy prąd gospodarstwom domowym.

Jak zaznacza Tauron, dla energetyki była to także okazja do zdobycia doświadczeń w obsłudze i poznania możliwości sprzętu, którym dysponuje wojsko.

REKLAMA

Projekt dotyczył testowego włączenia agregatu do systemu energetycznego spółki dystrybucyjnej, a więc przeprowadzenia próby zasilania awaryjnego, które może być wykorzystane w przyszłości w sytuacjach awaryjnych. Jako miejsce testów wybrano Jurę Krakowsko-Częstochowską, a więc teren, na którym w 2010 roku wystąpiła szadź, niespotykana dotychczas na taką skalę. W efekcie między innymi w gminie Sułoszowa część odbiorców energii była długotrwale pozbawiona zasilania.

Po tych zdarzeniach Tauron miał przeprowadzić szereg działań, które poprawiły bezpieczeństwo zasilania.

REKLAMA

Wprowadziliśmy mi.in specjalny program antyszadziowy oraz wymieniliśmy słupy na bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Efektem tych działań jest lepsze zabezpieczenie na wypadek ekstremalnych zjawisk pogodowych. Niezależnie od tego, możliwość sprawdzenia nowego sprzętu i urządzeń, które mogą być pomocne w sytuacjach awaryjnych oraz współpraca z wojskiem, to cenne doświadczenie dla energetyki – mówi Jacek Duniec, dyrektor krakowskiego oddziału Tauron Dystrybucja.

Klienci firmy, poza możliwością zobaczenia zgromadzonego sprzętu przy stacji energetycznej, odczuli tylko chwilową przerwę w dostawie energii. Zdarzyło się tak wyłącznie w momencie przełączenia sieci z zasilania podstawowego na agregat. Jak zapewnia Tauron, przerwa była też elementem mającym pozwolić na ustalenie, w jakim czasie możliwe jest przepięcie zasilania przy zastosowaniu takiego urządzenia jak „Kontenerowa Elektrownia Polowa”.

Tauron Dystrybucja w ramach prowadzonej eksploatacji sieci korzysta z własnych agregatów i urządzeń umożliwiających zasilanie sieci energetycznej w sytuacji awarii lub prowadzonych prac inwestycyjnych. Są to jednak urządzenia o mniejszej mocy niż te używane przez wojsko. W trudnych, awaryjnych sytuacjach, wykorzystywane są również agregaty wypożyczane od firm zewnętrznych.

Działania prowadzone przez wojsko realizowane są w ramach projektu „Pomocna Energia”. Od strony technicznej, Kontenerowa Elektrownia Polowa KEP-900 składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 x 250 KW i 1 x 400 kW. Całość elementów może pracować synchronicznie lub samodzielnie, stanowiąc odrębne źródła zasilania.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.