Rosja wprowadzi system wsparcia dla energetyki odnawialnej

Rosja wprowadzi system wsparcia dla energetyki odnawialnej
NREL press

{więcej}Rosyjski rząd pracuje nad programem wsparcia dla energetyki odnawialnej. Są już znane jego główne założenia. 

Rząd w Moskwie opracował założenia programu wsparcia dla OZE, którego celem jest budowa do 2020 roku odnawialnych źródeł energii o mocy 6 GW. 1/3 z tego potencjału ma zostać osiągnięta poprzez montaż systemów fotowoltaicznych. Programem zostaną objęte także farmy wiatrowe i małe elektrownie wodne. 

REKLAMA

Moskwa chce dzięki temu zwiększyć udział zielonej energii w konsumpcji energii w Rosji do poziomu 2,5%. Obecnie jest to tylko 0,8%. 

REKLAMA

Rosyjskie władze zakładają, że łączny koszt wsparcia producentów energii odnawialnej będzie mógł wynieść maksymalnie 85 miliardów rubli, czyli ok. 2,7 mld dolarów. Zgodnie z założeniami rosyjskiego systemu wsparcia, preferowany będzie montaż urządzeń od rodzimych producentów i instalacje bazujące na rosyjskich komponentach będą traktowane priorytetowo – przed systemami OZE przywiezonymi zza granicy. 

Rodzaj wsparcia, które chce zastosować rosyjski rząd, nie będzie oparty o najpopularniejszy system wsparcia dla OZE, który jest stosowany na świecie, czyli taryfy gwarantowane (feed-in tariffs), ani o stosowany m.in. w Polsce system zielonych certyfikatów. Zamiast nich rosyjskie władze będą ogłaszać aukcje na zakup zielonej energii po określonych cenach, a z inwestorami, którzy zaoferują najniższe ceny za sprzedawaną energię, będą podpisywane długoletnie umowy tzw. Power Purchase Agreements. Podoby system jest stosowany dla operatorów dużych farm wiatrowych czy fotowoltaiczncyh m.in. w Brazylii czy Argentynie, a także w wybranych stanach USA. 
gramwzielone.pl