Mały trójpak wraca do Sejmu

Mały trójpak wraca do Sejmu
foto: DrabikPany/flickr cc-by-2.0

{więcej}W dzisiejszym planie sejmowej Komisji Gospodarki jest debata na temat nowelizacji Prawa energetycznego, czyli tzw. małego trójpaku, po zmianach dokonanych w projekcie przez Senat. 

Kilka dni temu Senat przyjął mały trójpak, jednak wprowadził do niego parę istotnych zmian. Do najważniejszych należą nowe regulacje dla mikroinstalacji, w tym zwolnienie osób zainteresowanych ich eksploatacją z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej, a także wyznaczenie ceny sprzedaży energii z mikroinstalacji na poziomie 80% średniej ceny energii z rynku konkurencyjnego w roku wcześniejszym podawanej przez Urząd Regulacji Energetyki.

REKLAMA

Ważną zmianą dokonaną przez senatorów w małym trójpaku jest także zmniejszenie docelowego obliga giełdowego dla rynku gazowego z wcześniej przyjętych przez posłów 70% do 55%. Jak informuje portal wysokienapiecie.pl, do tej pory rząd nie zdecydował się na zmniejszenie poziomu obliga giełdowego dla handlu gazem i wszystko wskazuje na to, że ponownie Sejm zgodnie ze stanowiskiem rządu opowie się za poziomem 70%. 

REKLAMA

Jeśli sejmowa Komisja Gospodarki przyjmie mały trójpak w wersji poprawionej przez Senat, dokument trafi na plenarne posiedzenie Sejmu i może zostać ostatecznie uchwalony przez parlament.
gramwzielone.pl