Energetyka odnawialna straci na nowej ustawie?

Energetyka odnawialna straci na nowej ustawie?
russians are here, flickr cc-by-2.0

Dzisiejsze dzienniki podkreślają minusy nowej ustawy o energii odnawialnej, do której uwagi można zgłaszać w przedłużonych do 6 lutego konsultacjach społecznych.

REKLAMA
REKLAMA

O zapisach ustawy, które mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój energetyki odnawialnej, piszą dzisiaj m.in. Gazeta Wyborcza, Gazeta Prawna i Puls Biznesu.
 
„Puls Biznesu” powołuje się na opinię Michała Ćwila, dyrektora Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej (PIGEO), który projekt ustawy o OZE krytykuje za brak obowiązku zakupu zielonej energii przez operatorów energetycznych po gwarantowanej cenie – tak jak ma to miejsce w obecnym systemie, w którym Urząd Regulacji Energetyki określa co roku cenę, po której zakład energetyczny musi kupić wyprodukowaną w odnawialnych źródłach energię.
 
Zdaniem Michała Ćwila, szczególnie niekorzystne rozwiązania nowe ustawa przewiduje dla energetyki wiatrowej. Zmniejszenie dochodów na skutek mniejszych wpływów z tytułu sprzedaży zielonych certyfikatów, czy retrospektywny charakter nowego prawa dla inwestycji zrealizowanych w dotychczasowych realiach regulacji dla OZE, może – zdaniem przedstawiciela PIGEO – doprowadzić nawet do bankructw wśród inwestorów w branży energii wiatrowej.
 
W podobnym tonie utrzymany jest artykuł w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej”, która powołuje się na przedstawicieli branży OZE narzekających, że wprowadzenie w życie proponowanych regulacji może doprowadzić do nierentowności ich inwestycji.

gr