
P. Smoleń: tańszej energii nie będzie, rozwiązaniem własna generacja
Wzrost cen energii na rynku hurtowym już przekłada się na ceny oferowane polskim przedsiębiorstwom – nawet o ponad 30 proc. wyższe niż w poprzednim roku...
Wzrost cen energii na rynku hurtowym już przekłada się na ceny oferowane polskim przedsiębiorstwom – nawet o ponad 30 proc. wyższe niż w poprzednim roku...
Niemcy i Norwegię połączy podwodny interkonektor, który znacznie zwiększy zdolności przesyłu energii miedzy tymi krajami. W ten sposób do Europy będzie mogło popłynąć więcej norweskiej, taniej energii, która niemal w całości jest wytwarzana z elektrowni wodnych...
To kluczowa regulacja dla walki ze smogiem. ME poczeka na uwagi kilka dni
Niemiecka opłata OZE w 2019 r. wyniesie w przyszłym roku między 0,067 i 0,069 EUR/kWh. Taką prognozę przedstawił berliński think-tank Agora Energiewende. Odnawialnych źródeł energii w Niemczech cały czas przybywa...
Urząd Regulacji Energetyki opublikował nowy wzór wniosku o wydanie świadectwa pochodzenia energii odnawialnej, który obowiązuje dla energii elektrycznej wytworzonej od 1 lipca br.
Komisja Europejska zaakceptowała włączenie do systemu świadectw kogeneracyjnych oddanej do użytku kilka tygodni temu elektrociepłowni, którą kosztem 1,7 mld zł zbudował koncern paliwowy PKN Orlen. Problem w tym, że system wsparcia, do którego może wejść ta inwestycja, wkrótce wygaśnie.
Grupa przedsiębiorców z miasta Baia Mare pracuje nad pierwszymi rumuńskimi samochodami elektrycznymi. Plany obejmują produkcję dwóch modeli – 2-miejscowego GTG OXYGEN 2 oraz 4-miejscowego GTG Ozone – informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.
Po raz czwarty Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie przyjmował i oceniał wnioski o dotacje na inwestycje z zakresu wysokosprawnej kogeneracji.
Gigantyczna redukcja emisji gazów cieplarnianych to jeden z atutów, który polska gospodarka zyskała po transformacji. To jednak odchodzi w niepamięć, a kopcący transport drogowy jest już widocznym problemem. Jesienią Komisja Europejska ma podnieść cel redukcji emisji CO2, co dla Polski może być trudne do wypełnienia.
Największa polska, prywatna grupa energetyczna przy okazji publikacji ostatnich wyników finansowych przedstawiła swoje plany w zakresie zaplanowanych na ten rok aukcji dla odnawialnych źródeł energii.
Spółka Energa Obrót we współpracy m.in. z inkubatorem przedsiębiorczości w Turku oraz gminą Przykona stworzy klaster energii. To druga taka inicjatywa z udziałem koncernu energetycznego z siedzibą w Gdańsku.
Kilka tysięcy gospodarstw domowych nie miało prądu po piątkowych burzach, które przeszły przez Polskę. Gwałtowne nawałnice i wichury, które miały miejsce dokładnie rok temu, w szczytowym momencie pozbawiły energii nawet kilkaset tysięcy domów...
Problemy systemu elektroenergetycznego wynikające ze wzrostu zapotrzebowania na energię oraz ryzyka niewystarczających mocy na skutek upałów to nie tylko problem Europy. W Kalifornii, która ostatnio zetknęła się z taką sytuacją, w uniknięciu blackoutu wyraźnie – i dobrowolnie – pomogli odbiorcy energii.
W ostatnich dniach w naszym kraju zawarto pierwszą komercyjną, długookresową umowę na zakup energii odnawialnej, którą będzie konsumować przemysłowy odbiorca. Ta umowa dotyczyła już zrealizowanej farmy wiatrowej. Tymczasem na globalnym rynku energetyki odnawialnej tzw...
Potencjał zainstalowanych na świecie elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych właśnie przekroczył symboliczna granicę 1 TW. Poziom 2 TW globalny sektor odnawialnych źródeł energii powinien osiągnąć dużo szybciej i o wiele mniejszym kosztem.