REKLAMA
 
REKLAMA

Więcej chińskich elektryków trafi do Jeleniej Góry

Więcej chińskich elektryków trafi do Jeleniej Góry
Fot. Busnex

Prezydent Jeleniej Góry i prezes Busnex Poland podpisali umowę na dostawę kolejnych chińskich zeroemisyjnych autobusów do stolicy Karkonoszy.

Umowa obejmuje dostawę czterech autobusów Yutong U12 z opcją na dostawę piątego egzemplarza. Termin dostarczenia pojazdów wyznaczono do 14 marca 2025 r. Zakup nowoczesnego taboru został dofinansowany w ramach programu  Zielony Transport Publiczny Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

400 km na jednym ładowaniu

Zeroemisyjny autobus Yutong U12 wyróżnia nawet 400-kilometrowy zasięg na jednym ładowaniu. Jest to możliwe dzięki bezkobaltowym bateriom o wysokiej sprawności oraz rekuperacji energii. Rekuperator umożliwia odzyskiwanie energii podczas hamowania, co jest szczególnie ważne w warunkach miejskich.

REKLAMA

Model autobusu zamówiony dla Jeleniej Góry wyposażono w najnowsze technologie zapewniające bezpieczeństwo baterii, ich 24-godzinny monitoring i wielostopniową ochronę. Producent podaje, że zaawansowane rozwiązania wykorzystane w tym modelu chińskiego e-busa znacznie wykraczają poza rynkowe standardy wyposażenia tego typu pojazdów. Podczas Busworld Europe przyciągającą uwagę stylistykę tego modelu doceniono nagrodą Busworld Design Award.

Yutong U12 jest wyposażony w panoramiczny kokpit i zestaw kamer z 360-stopniowym widokiem. Zapewnia kierowcy także pełną kontrolę kluczowych parametrów i danych.

Wygodę pasażerów zapewnia automatyczna klimatyzacja, elektryczne ogrzewanie i siedzenia wyposażone w ładowarki USB. 12-metrowe pojazdy o niskopodłogowej konstrukcji dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Do Jeleniej Góry trafiło już 20 e-busów

Podpisana właśnie umowa nie jest pierwszym zamówieniem na zeroemisyjne pojazdy dla Jeleniej Góry. Do miasta dostarczono już wszystkie zamówione wcześniej elektrobusy marki Yutong. Kontrakt realizowany przez Busnex Poland w dwóch etapach był jednym z największych na rynku i obejmował zakup 20 egzemplarzy modelu E12. Zadebiutował on na polskim rynku właśnie w stolicy Karkonoszy.

Projekt obejmował także realizację 20 punktów ładowania typu plug-in dla autobusów oraz dodatkowe, ogólnodostępne ładowarki dla pojazdów elektrycznych.

REKLAMA

Więcej o tej transakcji w artykule: Kolejne polskie miasto stawia na chińskie elektryki.

Chińskie autobusy na polskich drogach

Chiński producent podaje, że jest największym światowym dostawcą autobusów i ma 10-proc. udział w rynku. Yutong Bus dostarcza autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane tradycyjnym paliwem do miast na wszystkich kontynentach. W 2022 r. producent zakontraktował prawie 12 tys. pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczył już ponad 180 tys. autobusów.

Przedstawicielem chińskiego producenta w Polsce jest Busnex Poland. Firma oprócz dostawy zeroemisyjnych pojazdów zapewnia także kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe. We współpracy z Grupą DBK w Krakowie, Olsztynie i Białymstoku otwarto trzy punkty serwisowe, a w Ostrołęce – magazyn części zamiennych.

W Polsce Yutong Bus zakontraktował i dostarczył już 140 autobusów elektrycznych dla 22 samorządów z ośmiu województw. Elektryczne chińskie autobusy jeżdżą już m.in. w BiałymstokuŁomży i Polkowicach.

Niedawno także stołeczny przewoźnik podpisał z Busnex Poland umowę na dostawę autobusów elektrycznych Yutong U12. Kontrakt przewiduje dostarczenie Miejskim Zakładom Autobusowym 18 zeroemisyjnych pojazdów w ciągu roku od momentu podpisania umowy. Więcej o tym w artykule: Polskie miasto kupiło autobusy z Chin.

Już wkrótce nowoczesny, zeroemisyjny tabor obsłuży lokalną komunikację miejską także w Wałczu, w województwie zachodniopomorskim. Więcej o tym w artykule: Chińskie e-busy pojadą w kolejnym polskim mieście.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Chińskie , to nie ma naszych, polskich ? Wstyd..

Adam widocznie lokalni politycy mają w d… polskie firmy które w POLSCE płacą podatki.

Chińska Komunistyczna Partia Ludowa lubi to!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA