Łomża kupuje chińskie elektryki. Zasili je fotowoltaika

Łomża kupuje chińskie elektryki. Zasili je fotowoltaika
Busnex Poland

Łomża otrzymała pierwszy z zamówionych autobusów elektrycznych, które zostały kupione dzięki pozyskaniu unijnej dotacji. Wybór padł na chińską markę Yutong. Na zakup kolejnych autobusów na prąd miasto pozyskało kolejną dotację. W ograniczeniu kosztów energii elektrycznej potrzebnej do zasilenia elektryków pomogą instalacje fotowoltaiczne.

Pierwsze z 12 elektrycznych autobusów, które planuje kupić Łomża dzięki dotacji pozyskanej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, zostały właśnie odebrane przez samorząd.

Firma Busnex Poland dostarczyła dwa chińskie autobusy elektryczne Yutong E12. Zeroemisyjne autobusy będą pierwszymi elektrykami, które obsłużą komunikację miejską w Łomży. Zasili je energia pochodząca z OZE, które samorząd rozwija na potrzeby transportu publicznego.

REKLAMA

Zielone inwestycje Łomży

Łomża to jeden z pierwszych samorządów w Polsce, który na potrzeby komunikacji publicznej zainwestował w odnawialne źródła energii. Już w 2017 roku na terenie zajezdni MPK zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Sukcesywnie powstają kolejne instalacje OZE i magazyny energii – również w ramach projektu „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”, obejmującego zakup autobusów elektrycznych i dofinansowanego kwotą niemal 30 mln zł z RPO Województwa Podlaskiego.

Do dziedzin, z których słynie Łomża, zdecydowanie warto dodać teraz elektromobilność. Miasto konsekwentnie inwestuje nie tylko w tabor i autobusy Yutong, ale również w instalacje OZE, służące do jego zasilania. Trudno o lepsze połączenie, które wpisuje się w zrównoważoną mobilność oraz rozwój zielonego transportu publicznego – komentuje Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Zakup dwóch elektrycznych autobusów Yutong E12 to pierwszy krok do elektryfikacji floty komunikacji miejskiej w Łomży. Liczący 12 metrów pojazd o niskopodłogowej konstrukcji osiąga na jednym ładowaniu nawet 350–400 kilometrów, jest także wyposażony w automatyczną klimatyzację.

– Podejmujemy wiele działań mających na celu dbanie o jakość powietrza w naszym mieście, jak modernizacja ciepłowni miejskiej, dzięki czemu odchodzimy od palenia węglem na rzecz bardziej ekologicznej biomasy, w prywatnych obiektach dofinansowujemy wymianę starych pieców i montaż instalacji fotowoltaicznych, a także przeprowadzamy termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej. Zakup elektrycznych autobusów wpisuje się w nasze działania proekologiczne. Podnosi również jakość świadczonych usług przez naszego miejskiego przewoźnika, z którego usług na co dzień korzysta głównie młodzież szkolna i seniorzy – komentuje prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski.

REKLAMA

Dotacja z programu Zielony Transport Publiczny

Łomża planuje zakup łącznie 12 elektrycznych autobusów dzięki dofinansowaniu z RPO Województwa Podlaskiego oraz programu Zielony Transport Publiczny.

Za blisko 30 mln zł z RPO miasto kupiło osiem autobusów elektrycznych. W Łomży pojawią się także kolejne autobusy na prąd. Ich zakup zostanie sfinansowany nie tylko z unijnych funduszy z RPO, ale także z dotacji z programu priorytetowego Zielony Transport Publiczny, który jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Umowa o dotację z programu Zielony Transport Publiczny została podpisana przez przedstawicieli samorządu i NFOŚiGW wczoraj.

Łomża dzięki dotacji z NFOŚiGW, w wysokości 8,48 mln zł, ma kupić cztery autobusy o napędzie elektrycznym.  Całkowity koszt inwestycji wyniesie 13,03 mln zł.

Planowany zakup obejmuje pojazdy niskopodłogowe, dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Ponadto w ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie szkolenia dla co najmniej ośmiu mechaników, ośmiu kierowców oraz naukę obsługi pojazdu.

Zgodnie z umową zakończenie realizacji projektu przewidziane jest w 2024 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.