REKLAMA
 
REKLAMA

Grenevia przejmuje większościowe udziały w spółce wiatrowej

Grenevia przejmuje większościowe udziały w spółce wiatrowej
fot. Grenevia

Spółka, w której Grenevia nabyła 75 proc. udziałów, zajmuje się instalacją turbin wiatrowych, serwisem i wymianą głównych komponentów. Może się pochwalić sporym doświadczeniem.

Grenevia poinformowała o nabyciu pakietu 75 proc. akcji w kapitale zakładowym spółki Total Wind PL. Jak zaznacza, jest to kolejny krok w dywersyfikacji segmentu Famur. W Grupie Grenevia koncentruje on technologie, produkty i usługi dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej.

Wartość zawartej wczoraj transakcji wyniosła około 4,5 mln euro.

REKLAMA

Ponad 1000 turbin

Total Wind PL to spółka z 18-letnim doświadczeniem. Świadczy usługi instalacji turbin wiatrowych oraz serwisu i wymiany głównych komponentów dla kluczowych producentów. Od momentu powstania zainstalowała ponad 1000 turbin wiatrowych.

Na koniec 2022 roku spółka zatrudniała około 100 osób, w tym 80 pracowników technicznych.

Total Wind PL realizuje projekty w 10 krajach. W ubiegłym roku zanotowała przychody na poziomie 36,3 mln zł. W tym około 90 proc. pochodziło z działalności na rynkach zagranicznych.

REKLAMA

Energetyka wiatrowa w Grupie Grenevia

Jak podaje Grenevia, Famur jest jednym z czterech segmentów biznesowych grupy, skoncentrowanym na działalności w sektorach wydobywczym i energetyki wiatrowej. Korzysta z wypracowanych kompetencji i swojego doświadczenia w projektowaniu i budowie urządzeń dla przemysłu. Przejęcie większości akcji w Total Wind PL ma uzupełnić kompetencje Famuru w obszarze rozwiązań i usług dla sektora wiatrowego.

Akwizycja Total Wind PL istotnie wpływa na proces dywersyfikacji działalności segmentu Famur i wzmacnia naszą pozycję na rynku energetyki wiatrowej. Spółka ma wieloletnie doświadczenie i szereg kompetencji, które pozwolą nam uzupełnić rozwijaną obecnie ofertę remontów o wymianę głównych komponentów turbin, a także serwis i usługi montażowe – komentuje Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famur SA.

W czerwcu Famur informował o otrzymaniu zlecenia na serwisowanie farmy wiatrowej Karścino należącej do spółki Energa Wytwarzanie. Umowa przewiduje naprawę przekładni głównych w elektrowniach wiatrowych oraz dostawę komponentów zamiennych. Więcej na ten temat w artykule: Famur będzie remontować turbiny wiatrowe.

Cztery segmenty biznesowe Grupy Grenevia obejmują: fotowoltaikę wielkoskalową i rozwiązania PV dla biznesu (w ramach Projekt Solartechnik); systemy bateryjne, magazyny energii i elektromobilność (IMPACT Clean Power Technology); nowoczesne urządzenia z obszaru automatyki dla przemysłu oraz rozwiązania dla sektora dystrybucji energii (Elgór+Hansen), technologie i produkty dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej (Famur).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA