Green Genius poszukuje partnerów w dziedzinie biogazu

Green Genius poszukuje partnerów w dziedzinie biogazu
Green Genius

Obszar biogazu w Polsce jest obecnie na wstępnym etapie rozwoju. Potencjał biogazu jest ogromny – może on stać się jednym z kluczowych źródeł energii odnawialnej, kierując polską gospodarkę w stronę zielonej przyszłości. Green Genius dąży do zostania częścią tej transformacji, wprowadzając najlepsze praktyki do Polski i poszukując partnerów w tej dziedzinie.

Niewykorzystany potencjał biogazu

Polski rynek biogazu jest na początku swojego rozwoju. Punktem wyjścia stały się nowe przepisy dotyczące odnawialnych źródeł energii w Polsce, które zostały wprowadzone kilka lat temu. Przepisy te oparte są na najlepszych praktykach zaczerpniętych z innych krajów Unii Europejskiej, tworząc sprzyjające środowisko dla inwestycji w rozwój projektów biogazowych.

REKLAMA

– Polska branża biogazu jest bardzo atrakcyjna, gdyż nie ma wielu graczy w tym sektorze, a potencjał wzrostu jest duży. Według naszych szacunków, łączna moc polskiego rynku biogazu – to 1 tys. MW. Polska posiada dobrze rozwinięty obszar rolniczy oraz przemysł spożywczy, który w swojej działalności wytwarza dużo odpadów organicznych. Obecnie w kraju jest około 100 biogazowni, a ich łączna moc wynosi tylko około 110 MW. Tak więc potencjał jest naprawdę ogromny – twierdzi Ruslan Sklepowicz, dyrektor generalny Green Genius.

Korzyści wypływające z biogazu

Projekty biogazowe mogą w znaczący sposób przyczynić się do realizacji zasad gospodarki o obiegu zamkniętym oraz celów środowiskowych ustalonych przez Unię Europejską. Wykorzystując produkty ekologiczne po zakończeniu okresu ich użytkowania, biogaz stanowi doskonały przykład gospodarki o obiegu zamkniętym. Podczas procesu produkcji biogazu z bioodpadów wytwarzana jest zielona i czysta energia. W ten sposób produkcja energii elektrycznej i ciepła to proces przyjazny dla środowiska, zmniejszający jednocześnie presje środowiskowe.

– W porównaniu z innymi technologiami energii odnawialnej, technologia biogazu jest bardzo zaawansowana. Oznacza to, że można wytwarzać energię elektryczną z dowolnego materiału organicznego, zapewnia to stuprocentową przemianę odpadów organicznych w czystą energię. Jako produkt uboczny powstaje przy tym bezwonny nawóz. Biogaz wyróżnia się również na tle innych źródeł odnawialnych. Przy  mocy zainstalowanej 1 MW dla fotowoltaiki, zostaje wyprodukowane 1000 kWh energii elektrycznej, podczas gdy 1 MW biogazu generuje osiem razy więcej – wyjaśnia Ruslan Sklepowicz.

Biogaz może przyczynić się do zwiększenia dobrostanu lokalnych społeczności, sprawiając, że energia odnawialna będzie bardziej przystępna cenowo. Dostarczając i wytwarzając ciepło z odnawialnych źródeł energii, można obniżyć ceny ciepła dla lokalnych społeczności. Proces produkcji biogazu jest również zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem rozwiązywania problemów związanych z zagospodarowaniem odpadów i recyklingiem.

Green Genius rozpoczyna działalność w dziedzinie produkcji biogazu i zagospodarowania odpadów biologicznych

REKLAMA

W 2019 r. spółka Green Genius ogłosiła plany wejścia na polski rynek biogazu. Z powodu sytuacji związanej z COVID-19 firma została zmuszona do zmiany i dostosowania  harmonogramu, założone cele jednak pozostały.

– Jesteśmy na pierwszym etapie rozpowszechniania biogazu w Polsce. Łączna planowana moc biogazowni w ciągu najbliższych 3 lat wynosi 20 MW, z czego 3 MW powstanie do końca 2021 roku. Planujemy, że pierwsze biogazownie „Green Genius” zaczną działać już w drugiej połowie przyszłego roku. Będzie to pierwszy etap naszej działalności biogazowej w Polsce. Mając na uwadze wielkość rynku, będziemy utrzymywać ambitne tempo rozwoju projektów biogazowych – mówi Ruslan Sklepowicz.

Działalność Green Genius skupia się nie tylko na rozwoju biogazowni, ale również na zagospodarowaniu odpadów. Do początku następnego roku Green Genius planuje założyć spółkę świadczącą usługi zagospodarowania odpadów biologicznych, która rozpocznie działalność do drugiej połowy 2021 roku. Spółka umożliwi bardziej skuteczne rozwiązanie problemów gospodarki bioodpadami zarówno spółkom prywatnym, jak również lokalnym podmiotom publicznym. Spółka Green Genius zaoferuje usługi gromadzenia i zarządzania odpadami organicznymi, a następnie przekształcenia ich w zieloną energię. Powyższe partnerstwo będzie skutkować obniżeniem kosztów zagospodarowania odpadów dla lokalnych społeczności.

Działania Green Genius w dziedzinie biogazu obejmuje: gromadzenie, zarządzanie i utylizację odpadów organicznych, wytworzenie energii elektrycznej i ciepła z biogazu, produkcję ekologicznych nawozów z odpadów biologicznych.

Obecnie Dział Biogazu spółki aktywnie poszukuje partnerów w Polsce. Zachęcamy do kontaktu przedstawicieli z obszarów rolnictwa i przemysłu spożywczego, szukających skutecznych rozwiązań w kwestiach dotyczących bioodpadów lub właścicieli ziemi, chcących ją sprzedać albo wynająć:

biogas@greengenius.pl

+48 798 809 699

Green Genius to firma zajmująca się energią odnawialną, opracowująca i realizująca projekty dotyczące biogazu i energii słonecznej. Spółka ma ponad 10-letnie doświadczenie i obecnie rozwija projekty energii odnawialnej w Polsce, na Litwie, Ukrainie, Białorusi, we Włoszech i w Hiszpanii.

Więcej informacji o Green Genius: https://biogas.greengenius.pl/

artykuł sponsorowany