Ceny prądu w 2012 roku w górę o 10% ?

Ceny prądu w 2012 roku w górę o 10% ?
foto: Ivan Cabrera, flickr cc-by-2.0

Zdaniem dostawców energii elektrycznej, obecne ceny prądu dla gospodarstw domowych nie pokrywają kosztów związanych z jej sprzedażą. Dlatego w 2012 roku {więcej}chcą je podnieść o 10%. Ale czy zgodzi się na to URE?

Do jutra firmy sprzedające energię elektryczną muszą przedstawić w Urzędzie Regulacji Energetyki plany taryfowe na przyszły rok. Jak poinformował portal wnp.pl, dostawcy energii będą wnioskować o podniesienie cen prądu na 2012 rok nawet o 10%, tak aby przynajmniej pokryć koszty związane z jej sprzedażą.

Obecnie średnia cena sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce to 480,5 zł na 1 MWh. Zdaniem przedstawicieli firm dystrybuujących energię, sprzedaż prądu po takiej cenie jest dla nich nierentowna.

REKLAMA
REKLAMA

Na określony wzrost cen prądu musi się jednak zgodzić regulator, czyli Urząd Regulacji Energetyki. W ubiegłym roku firmy przygotowujące plany taryfowe na rok obecny wnioskowały o podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych nawet o 22%. Ostatecznie URE zgodził się na podwyżki na poziomie 7,7%, a kwestia uwolnienia cen prądu wywołała wówczas aktywną dyskusję przedstawicieli sektora energetycznego i instytucji regulujących rynek energii.

Według statystyk Komisji Europejskiej, w Polsce gospodarstwa domowe konsumują 31% energii zużywanej w całej gospodarce – o 4 pkt procentowe więcej niż średnia krajów Unii Europejskiej. Około 8,6% energii elektrycznej, z której korzystamy w domach, pochodzi ze źródeł odnawialnych. Średnia unijna w tym aspekcie to 18%.

red. gramwzielone.pl