Modernizacja instalacji grzewczej w budynkach dzięki wykorzystaniu pomp ciepła

Modernizacja instalacji grzewczej w budynkach dzięki wykorzystaniu pomp ciepła
Velux press

{więcej}Jeżeli system grzewczy pochodzi jeszcze z lat 70-tych lub 80-tych, konieczna może stać się jego wymiana lub modernizacja. Stare instalacje charakteryzują się bowiem niską sprawnością i generują wysokie rachunki za ogrzewanie. Na rynku dostępne są jednak nowoczesne rozwiązania z pompami ciepła, które pozwalają na wprowadzenie oszczędności i usprawnienie działania całego układu. Jakie?

Pompy ciepła są coraz chętniej wybieranymi urządzeniami do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej. Wynika to z zastosowanej w nich technologii pozyskiwania darmowej energii z otoczenia, dzięki którym są ekologiczne, wydajne oraz niezwykle oszczędne. Pobór energii z powietrza, ziemi lub wody umożliwia zastosowanie ich zarówno w domach nowopowstałych, jak i modernizowanych. Ich atutem jest również możliwość podłączenia do istniejącego już w budynku źródła ciepła. Na rynku dostępnych jest jednak wiele technologii i modeli pomp ciepła cechujących się różnym sposobem montażu. Jak wybrać właściwe rozwiązanie?

Pompa ciepła a charakterystyka działki

REKLAMA

Jednym z podstawowych elementów, decydujących o wyborze pompy ciepła do modernizowanego budynku, jest zagospodarowanie terenu. Jeżeli na działce znajduje się wystarczająco dużo miejsca, warto zdecydować się na urządzenie, które pozyskuje energię z ziemi. Jednym z bardziej atrakcyjnych rozwiązań jest gruntowa pompa ciepła Caliane marki Sofath. Model ten współpracuje zarówno z wymiennikiem gruntowym poziomym, jak i sondą pionową. Kolektor poziomy montowany jest na powierzchni odpowiadającej 120% do 150% powierzchni ogrzewanej, z możliwością ułożenia go na dwóch poziomach. Z kolei sondy pionowe umieszcza się w głębi ziemi, w celu oszczędności miejsca lub na nieregularnym terenie.

Na działkach, na których nie ma możliwości zastosowania kolektora gruntowego, proponowana jest powietrzna pompy ciepła, np. model Lizea marki Sofath. Rozwiązanie to posiada wiele zalet. Jednostka zewnętrzna, przez którą pobierana jest energia, jest niewielka, a do jej instalacji nie jest potrzebne pozwolenie, tak jak w przypadku pomp glikolowych z sondami pionowymi. Lizea jest również bardziej oszczędna, ponieważ jej montaż nie wymaga dalszej ingerencji w otoczenie. Rozwiązanie to nie tylko ogrzewa budynek, ale posiada również dodatkowe opcje: c.w.u., chłodzenie pomieszczeń lub ogrzewanie wody w basenie.

Modernizacja czy wymiana całego systemu?

REKLAMA

Kolejnym warunkiem, który wpływa na wybór optymalnej pompy ciepła do modernizowanego budynku, jest podjęcie decyzji dotyczącej istniejącego już systemu grzewczego. Model Caliane samodzielnie dostarcza odpowiednią ilość ciepła do domu, ale może również współpracować z istniejącą już instalacją. Do zalet urządzenia należy wysoka wydajność, niezmienna bez względu na temperaturę na zewnątrz czy porę roku. W miejsce tradycyjnie stosowanego glikolu, do transportu energii wykorzystano oszczędny, w pełni ekologiczny czynnik chłodniczy R410A. Nie podlega on wymianie, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów serwisowania urządzenia. W modelu tym również można zdecydować się na wybór opcji dodatkowych: c.w.u., chłodzenia pomieszczeń oraz ogrzewania basenu.

Jedną z zalet stosowania Caliane w budynkach modernizowanych jest również możliwość połączenia jej z innym, istniejącym już źródłem ciepła. Dzięki zastosowaniu zasobnika buforowego i integracji dwóch źródeł, otrzymujemy możliwość ograniczenia wydatków na ogrzewanie bez konieczności wymiany całej instalacji – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.

W przypadku decyzji o usprawnieniu istniejącego już w budynku systemu grzewczego, korzystnym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła Lizea. Przez większą część roku dostarcza wymaganą ilość ciepła domownikom. Dodatkowo, zintegrowany system Inverter gwarantuje optymalne zużycie mocy w stosunku do potrzeb użytkowników. Jednak specyfiką działania tej pompy jest uzależnienie ilości wykorzystanej energii od wysokości temperatury powietrza atmosferycznego. Im jest ona niższa, tym więcej urządzenie zużywa energii elektrycznej. Z tego powodu, pompy powietrzne często stanowią wsparcie dla istniejącego już źródła ciepła np. klasycznej instalacji z dowolnym kotłem lub są uzupełniane poprzez zastosowanie grzałki elektrycznej. W przypadku dużych mrozów uruchamiane jest drugie źródło, zapewniając równowagę pomiędzy komfortem cieplnym domowników, a efektywnością całego systemu.

Pompa Lizea, podobnie jak Caliane, może współpracować z istniejącą już w budynku wodną instalacją grzewczą. Dzieje się tak dlatego, iż w obu systemach instalację wewnętrzną stanowi układ hydrauliczny, a krążąca w nim woda może osiągnąć temperaturę do 55°C (Lizea) lub nawet do 65°C (w przypadku Caliane).

Atrakcyjna alternatywa

Innowacyjne systemy z pompami ciepła to atrakcyjne rozwiązanie dla osób chcących usprawnić swoją instalację grzewczą. Technologia pozyskiwania energii z otoczenia sprawia, że urządzenia te są ekologiczne i mogą przyczynić się do znacznego obniżenia rachunków za ogrzewanie. Co więcej, pompy są łatwe w montażu i bez problemu współpracują z istniejącymi już źródłami ciepła. To alternatywa, którą warto rozważyć przy wymianie lub modernizacji starego systemu grzewczego.  
materiał prasowy