MDI nie zbuduje farm fotowoltaicznych dla Holendrów

MDI nie zbuduje farm fotowoltaicznych dla Holendrów
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Kilka tygodni temu spółka MDI Energia informowała w raporcie giełdowym o dużej umowie na budowę kilkudziesięciu elektrowni fotowoltaicznych w Polsce dla holenderskiej grupy Unisun Energy. Kontrakt nie zostanie jednak sfinalizowany.

W raporcie z października br. MDI Energia SA poinformowała o podpisaniu umowy na budowę w formule EPC w sumie 74 farm fotowoltaicznych o docelowej mocy około 67 MW dla dewelopera Cooperatie Unisun Energy.

Budowa wszystkich farm fotowoltaicznych miała się zakończyć do 31 lipca 2020 r.

REKLAMA

Całkowity koszt umowy wyceniono na 15,85 mln euro, przy czym MDI Energia zachowała prawo do odstąpienia od jej realizacji bez ponoszenia kar umownych, jeśli inwestorowi nie uda się zabezpieczyć finansowania w terminie do 30 listopada br.

Teraz okazuje się, że umowa nie dojdzie do skutku, ponieważ inwestorowi nie udało się pozyskać kredytów w terminie wskazanym w umowie.

– W związku z brakiem otrzymania przez emitenta do dnia 30 listopada 2019 roku potwierdzenia uzyskania przez Cooperatie Unisun Energy U.A. bezwarunkowego finansowania umowy EPC na budowę elektrowni fotowoltaicznych w Polsce, umowa wygasła – podaje MDI Energia.

Zgodnie z umową strony mają dokonać rozliczenia prac wykonanych do czasu wygaśnięcia umowy.

REKLAMA

Obecnie MDI Energia jest w trakcie realizacji innych kontraktów na krajowym rynku odnawialnych źródeł energii. Spółka realizuje m.in. biogazownie rolnicze dla Polskiej Grupy Biogazowej, a ponadto posiada przedwstępną umowę na wykonanie parku wiatrowego Sompolno o łącznej mocy 37,5MW mającego powstać w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim. Wartość tego kontraktu ma wynieść nie mniej niż 29 mln zł.

Wywodzący się z Szanghaju deweloper Unisun Energy działa na globalnym rynku OZE od 2013 roku. Europejska siedziba firmy mieści się w Rotterdamie, a od 2017 roku 30 proc. udziałów posiada w niej francuski koncern energetyczny Engie.

Unisun posiada portfolio projektów o łącznej mocy ponad 1 GW, które realizował do tej pory w Chinach, Japonii, USA,  Holandii, Niemczech czy Rumunii.

Wcześniej w tym roku Unisun informował o uruchomieniu jednej z największych w Europie farm fotowoltaicznych, w których wykorzystano moduły dwustronne. Farma PV o mocy 11,7 MW jest zlokalizowana w Holandii.

Z wykorzystaniem tych samych modułów Unisun szykuje farmę fotowoltaiczną o mocy 16 MW, która ma powstać przy pasie startowym lotniska w Rotterdamie, a także planuje w tej samej lokalizacji fotowoltaiczny carport o mocy 7 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.