Columbus z kontraktem na moduły fotowoltaiczne w technologii MWT

Columbus z kontraktem na moduły fotowoltaiczne w technologii MWT
Columbus Energy

Spółka zawarła dwuletni kontrakt o wartości 200 mln zł, który gwarantuje jej wyłączność na dystrybucję w naszym kraju modułów fotowoltaicznych w technologii MWT, a także wykonała kolejny krok w obszarze rozwoju naziemnych farm fotowoltaicznych.

Spółka Columbus Energy S.A. zawarła z producentem modułów fotowoltaicznych Sunport Power dwuletni kontrakt o wartości ponad 200 mln zł na zakup modułów w technologii MWT. Zgodnie z umową Columbus będzie wyłącznym dystrybutorem tych modułów w Polsce.

Jak podaje krakowska spółka, Sunport Power opracował i opatentował przełomową technologię wysokowydajnych ogniw słonecznych opartych na technologii Metal Wrap Through, która pozwala na wyeliminowanie strat wynikających z zacieniania przedniej powierzchni ogniwa i rezystancji szeregowej, dzięki czemu maksymalizuje wykorzystanie promieniowania słonecznego.

REKLAMA

Dzięki temu moduły fotowoltaiczne produkowane w technologii MWT mają charakteryzować się nie tylko większą mocą z jednostki powierzchni, lecz także dłuższą gwarancją żywotności aż na 30 lat.

Oferta Columbus Energy dla klientów detalicznych i firm na 2020 rok ma objąć także moduły Longi Solar w technologii HiMo4, natomiast dostawcą komponentów elektroenergetycznych będzie firma Solis, która – jak wylicza Columbus – ma największy udział w rynku falowników w Wielkiej Brytanii i zajmuje drugie miejsce pod względem popularności w rynku w Stanach Zjednoczonych.

Ponadto z końcem ubiegłego miesiąca Columbus Energy nabył prawie 70 proc. udziałów za kwotę 4,1 mln zł od jednej ze spółek z tej samej grupy kapitałowej, która zajmuje się przygotowaniem projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 100 MW.

Columbus wycofał swój kapitał za wynagrodzeniem w kwocie 3,7 mln zł, stanowiący jej udział w spółce celowej zawiązanej w 2016 r. pod firmą New Energy Investments sp. z o.o., aby następnie wykupić ok. 70 proc. wszystkich udziałów NEI.

Tym samym spółka Columbus Energy przejął pełną kontrolę nad portfelem 100 projektów fotowoltaicznych w zakresie ich przygotowania, budowy i sprzedaży. Wartość farm fotowoltaicznych po ich wybudowaniu szacowana jest przez spółkę na kwotę ok. 350 mln zł.

REKLAMA

Zawarta kilka dni temu umowa to kolejny krok, który Columbus Energy wykonuje w segmencie farm fotowoltaicznych. Wcześniej w tym roku spółka nabyła udziały w siedmiu spółkach celowych, a także zawarła umowę współpracy z deweloperem rozwijającym projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 355 MW.

Ostatnio spółka kierowana przez Dawida Zielińskiego ruszyła z budową farm fotowoltaicznych o mocy 12,5 MW.

Columbus Energy S.A. działał wcześniej głównie na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych. Do końca trzeciego kwartału 2019 roku spółka zrealizowała 7,8 tys. tego rodzaju systemów PV.

W minionym kwartale Columbus Energy odnotował przychody wynoszące 52,362 mln zł – znacznie wyższe od zanotowanych we wcześniejszym kwartale (34,169 mln zł) oraz w pierwszym kwartale br. (21,74 mln zł).

Natomiast w porównaniu do analogicznego kwartału 2018 roku (14,8 mln zł) wzrost przychodów wyniósł aż ponad 300 proc.

EBITDA w minionym kwartale wyniosła 5,246 mln zł w porównaniu do wyniku 3,52 mln zł wypracowanego w drugim kwartale oraz 3,166 mln zł w pierwszym kwartale br.

Zysk netto za trzeci kwartał wyniósł 3,143 mln zł w stosunku do zysku 2,501 mln zł we wcześniejszym kwartale oraz 1,614 mln zł w pierwszym kwartale br.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.