Największa niesubsydiowana elektrownia fotowoltaiczna na Wyspach

Największa niesubsydiowana elektrownia fotowoltaiczna na Wyspach
NextEnergy Solar Fund

Brytyjski rynek fotowoltaiczny w tym roku zwolnił po tym, jak większe inwestycje w PV straciły prawo do otrzymywania zielonych certyfikatów, a mniejszym instalacjom PV brytyjski rząd drastycznie obniżył taryfy gwarantowane. W kolejnych latach W. Brytania powinna jednak powrócić do grona największych rynków PV w Europie wraz z oddawaniem do użytku ogromnych, niesubsydiowanych elektrowni PV. Pierwszą z nich uruchomiono wczoraj.

Wielka Brytania to trzeci największy rynek fotowoltaiczny w Europie pod względem zainstalowanego potencjału fotowoltaiki. Na zainstalowanie elektrowni PV o mocy kilkunastu GW na Wyspach miał wpływ przede wszystkim system zielonych certyfikatów oraz taryfy gwarantowane dla mniejszych instalacji PV.

Teraz po wygaszeniu tych systemów brytyjski rynek powinien łapać wiatr w żagle dzięki osiągnięciu przez fotowoltaikę konkurencyjności na rynku energetycznym, czego zwiastunem są rozwijane przez deweloperów ogromne elektrownie PV, które nie zostaną już objęte rządowymi gwarancjami sprzedaż energii.

REKLAMA

Największą tego rodzaju elektrownię fotowoltaiczną uruchomił wczoraj oficjalnie deweloper NextEnergy Solar Fund. Moc farmy PV zlokalizowanej w południowo-wschodniej części W. Brytanii, na północ od Londynu, liczy 50 MW.

REKLAMA

Wcześniej w tym roku ten sam deweloper uruchomił mniejszą, niesubsydiowaną elektrownię fotowoltaiczną o mocy 5,4 MW, a w trakcie budowy jest trzecia elektrownia PV, z której energia będzie sprzedawana poza rządowym systemem wsparcia. Chodzi o instalację o mocy 8,5 MW, która stanie w pobliżu starszej farmy PV o mocy 5 MW, którą NextEnergy Solar Fund uruchomił jeszcze w systemie zielonych certyfikatów.  

Obecnie na portfolio brytyjskiego dewelopera składają się uruchomione dotąd elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 755 MW, natomiast w najbliższych miesiącach NextEnergy Solar Fund chce doprowadzić do uruchomienia niesubsydiowanych elektrowni PV o łącznej mocy 150 MW, z czego ponad 1/3 już oddano do użytku.

Podobne plany na brytyjskim rynku ma także kilku innych deweloperów – w tym chiński producent paneli fotowoltaicznych, a jednocześnie inwestor na rynku naziemnych projektów PV, Canadian Solar, czy należący do koncernu paliwowego BP deweloper Lightsource, który ogłosił plan budowy na Wyspach niesubsydiowanych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1 GW, w czym mają pomóc umowy PPA zawierane z odbiorcami przemysłowymi – jak zabezpieczona już przez Lightsource umowa na sprzedaż energii z fotowoltaiki o mocy 100 MW, którą ma kupować koncern browarniczy AB InBev.

redakakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.