Polska staje się jednym z najciekawszych rynków PV w Europie

Polska staje się jednym z najciekawszych rynków PV w Europie
Fortum

Do takiego wniosku dochodzi specjalizująca się w analizach sektora energetycznego londyńska firma konsultingowa GlobalData, która w prognozie dedykowanej naszemu rynkowi PV ocenia, że staje się on jednym z „najgorętszych rynków PV w Europie”.

Na koniec listopada zainstalowany potencjał fotowoltaiki w Polsce zbliżył się do 1,2 GW, rosnąc od początku roku o ponad 0,7 GW.

Według wypowiedzi przedstawicieli rządu, m.in. ministra klimatu Michała Kurtyki, na koniec 2019 roku możemy zbliżyć się do 1,5 GW, chociaż biorąc pod uwagę notowane w tym roku tempo wzrostu, powinniśmy osiągnąć co najwyżej 1,3 GW, co i tak będzie niesamowitym wynikiem, biorąc pod uwagę dotychczasową historię fotowoltaiki w Polsce.

REKLAMA

Według europejskiego stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe, Polska będzie w tym roku piątym największym rynkiem w Europie pod względem uruchomionego potencjału elektrowni PV. Wyprzedzą nas jedynie Hiszpanie mający zainstalować aż 4,7 GW, Niemcy (4 GW), Holendrzy (2,5 GW) oraz Francuzi (1,1 GW).

Tempo wzrostu notowane w tym roku na naszym rynku fotowoltaicznym, a także duże szanse na jego podtrzymanie, a nawet zwiększenie – m.in. dzięki zapowiadanym, kolejnym aukcjom oraz wsparciu energetyki prosumenckiej – sprawiają, że polski rynek PV przyciąga coraz większą uwagę europejskiej i globalnej branży PV.

To, jak będzie rozwijać się polska fotowoltaika w kolejnych latach, oceniła londyńska firma konsultingowa GlobalData, a jej prognoza powinna jeszcze zwiększyć zainteresowanie naszym rynkiem PV.

Polska ostatnio weszła do klubu „GW” jeśli chodzi o zainstalowaną moc fotowoltaiki, a do końca roku powinna osiągnąć zainstalowaną moc PV na poziomie 1,2-1,3 GW – zauważa Tarun Bhutani z GlobalData.

Analitycy GlobalData w komentarzu na temat rozwoju polskiego rynku energii słonecznej oceniają, że do 2022 roku jego zainstalowana moc wzrośnie do 3,15 GW, a więc trzykrotnie w stosunku do obecnej, skumulowanej mocy.

Brytyjska firma odnotowuje przy tym wkład, jaki we wzrost zainstalowanego potencjału fotowoltaiki w Polsce wnosi segment mikroinstalacji, napędzany dotąd przez unijne dotacje, ale ostatnio również przez korzystne zmiany w prawie oraz przez rządowy program Mój Prąd.

Redukcja podatku VAT dla mikroinstalacji z 23 proc. do 8 proc., wspierana przez ogłoszony wcześniej program Mój Prąd przeznaczony dla sektora domowej fotowoltaiki pomogą w utrzymaniu wzrostu instalacji fotowoltaicznych, który został wykreowany przez wdrożenie net-meteringu oraz systemu kontraktów różnicowych – dodaje Tarun Bhutani.

REKLAMA

Dynamiczny wzrost liczby instalowanych megawatów powinien zostać podtrzymany w przyszłym roku dzięki inwestycjom realizowanym dzięki ubiegłorocznym i tegorocznym aukcjom.

W ubiegłorocznej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o mocy do 1 MW wygrały 554 projekty. Sprzedano 8,17 TWh energii elektrycznej o wartości 2,878 mld zł.

Natomiast w tegorocznej aukcji w tym samym koszyku wygrało już 759 ofert i sprzedano ponad 11,43 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 3,6 mld zł.

Ponadto pierwsze oferty PV wygrały w aukcji dla wiatru i fotowoltaiki dla projektów o jednostkowej mocy powyżej 1 MW, a tego rodzaju, wielkoskalowych instalacji PV powinno powstać jeszcze więcej dzięki aukcji planowanej na 2020 rok.  

GlobalData odnotowuje przy tym plany inwestorów działających na polskim rynku jeśli chodzi o duże elektrownie fotowoltaiczne, które mogą powstać poza rządowym systemem wsparcia.

W tym kontekście londyńska firma wymienia inwestycję, która przyciągnęła chińską firmę China Sinogy Electric Engineering. Chodzo o projekt wielkiej elektrowni PV o mocy nawet 600 MW rozwijanej w Wielkopolsce przez spółkę Energia Przykona należącą do warszawskiego funduszu Neo Investments.

GlobalData zauważa też aktywność w obszarze PV, którą zwiększyły polskie, państwowe koncerny energetyczne.

W tym gronie najambitniejsze plany ma Polska Grupa Energetyczna, która zapowiedziała realizację projektów PV o łącznej mocy nawet 2,5 GW, w tym realizowanych we współpracy z państwowymi molochami KGHM i PKP.

PGE zapowiada m.in. budowę farm fotowoltaicznych o mocy 60 MW przy elektrowni w Bełchatowie oraz o mocy 125 MW przy elektrowni Dolna Odra. Na razie nie wiadomo, czy Grupa zdecyduje się na przystąpienie z tymi projektami do aukcji czy będzie je realizować bez rządowych mechanizmów wsparcia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.