O połowę krótszy montaż modułów na farmach fotowoltaicznych

O połowę krótszy montaż modułów na farmach fotowoltaicznych
Corab

Bezklemowe rozwiązanie, które skraca czas montażu nawet o połowę. Największy polski producent konstrukcji, firma Corab, wdrożyła i wprowadziła do sprzedaży unikalny system mocowania modułów na rozwiązania farmowe.

Innowacyjny system Corab Slide-In to bezśrubowe rozwiązanie do mocowania modułów w konstrukcjach wolnostojących. Pozwala na montaż modułu w czasie mniejszym niż 30 sekund. Technologia dedykowana jest na duże inwestycje fotowoltaiczne. Pierwsze inwestycje już powstały i zbierają same pozytywne opinie.

– Mamy za sobą pierwsze inwestycje na tym systemie. To rozwiązanie pozwala na łatwe równanie modułów, szczególnie w nierównym terenie. Montaż jest szybki dzięki bezproblemowemu dostępowi od spodu modułu. Brak śrub i klem przy modułach oznacza, że ten element nie wymaga okresowej kontroli momentu obrotowego  – mówi Grzegorz Czornik z firmy MGM.

REKLAMA

Dla inwestora najważniejsze jest bezawaryjność i bezpieczeństwo inwestycji, dlatego to rozwiązanie poddano licznym badaniom i testom. Podczas prac szczególną uwagę poświęcono bezpieczeństwu mocowania w różnych warunkach atmosferycznych oraz oporności na wpływ wiatru i śniegu.

System przeszedł pomyślnie wszystkie badania i testy. Eliminuje skutki mikronaprężeń. Dzięki elastycznemu zaciskaniu redukujemy ryzyko występowania hot spotów.

– Inwestorzy szczególny nacisk kładą na bezpieczeństwo instalacji. Dlatego system pozwala na mocowanie i uziemienie w jednej czynności – podkreśla inż. Dominik Połoniewicz z firmy Corab.

Zysk dla inwestora jest nie tylko mierzalny podczas budowy, ale również w trakcie eksploatacji instalacji.  

– Widzimy same korzyści dla inwestora. To nie tylko niższe koszty samej budowy, ale i konserwacji. Prace postępują szybko i sprawnie. Cały system jest stabilny i wytrzymały – zapewnia Janina Gendera odpowiadająca za inwestycje farmowe w Europie Środkowej.

Firma Corab od lat współpracuje z największym producentem stali firmą ArcelorMittal. Dzięki wspólnie wypracowanej technologii produkcji firma może wystawiać oryginalną gwarancję ArcelorMittal. Wydanie poprzedza m.in. szczegółowe badanie gruntu czy analiza lokalizacji. Dla potrzeb inwestycji Corab może wykonać takie badania.

REKLAMA

W ubiegłym roku firma rozbudowała linię produkcyjną o kolejne automatyczne profilarki. Dwukrotnie Corab zwiększył możliwości produkcyjne.

– Kilkukrotnie w 2019 roku mieliśmy sytuację, w której inwestor zwracał się do nas o pomoc w dostarczeniu konstrukcji, bo dotychczasowy dostawca się nie wywiązał. W jednym przypadku ponad 3 MW dostarczyliśmy na budowę w 24 godzin, ratując inwestora przed dalszymi kosztami związanymi z opóźnieniem prac – mówi Paweł Wiktorowicz odpowiedzialny za fotowoltaikę w firmie Corab.

Tylko w 2019 roku firma Corab dostarczyła ponad 300 MW konstrukcji wolnostojących. Większość wyeksportowano zagranicę.

artykuł sponsorowany