Powstała największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie

Powstała największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie
Iberdrola

Iberdrola zbudowała największą farmę fotowoltaiczną w Europie, której moc jest aż o 200 MW wyższa od mocy dotychczas największej europejskiej elektrowni fotowoltaicznej. Inwestycja powstała bez rządowych gwarancji sprzedaży energii i subsydiów w oparciu o zawarte wcześniej długoterminowe umowy na zakup energii przez prywatnych odbiorców.

Hiszpański koncern energetyczny Iberdrola, będący jednym z czołowych inwestorów na globalnym rynku OZE, zakończył budowę największej elektrowni fotowoltaicznej na Starym Kontynencie.

Zbudowana w hiszpańskiej gminie Usagre, w regionie Estremadura, farma fotowoltaiczna o nazwie Núñez de Balboa liczy 500 MW i obecnie jest największą tego rodzaju instalacją w Europie.

REKLAMA

Do tej pory największa była farma fotowoltaiczna o mocy 300 MW zbudowana w 2013 roku przez francuskiego dewelopera Neoen koło Bordeaux, w której panele ułożono w nietypowej jak dla naziemnych projektów PV orientacji wschód-zachód.

Elektrownia fotowoltaiczna Núñez de Balboa składa się z 1,43 mln modułów obsługiwanych przez 115 falowników. Moduły zostały dostarczone przez trzech chińskich producentów – Suntech, Longi Solar oraz GCL-SI.

Budowa instalacji zajmującej niemal tysiąc hektarów została przeprowadzona w czasie zaledwie jednego roku.

Obecnie trwają testy systemów i tego, jak współpracują z siecią elektroenergetyczną. Energia będzie trafiać do sieci 400 kV w punkcie w pobliskiej miejscowości Bienvenida.

Elektrownia powinna uzyskać w pełni operacyjny status jeszcze w tym kwartale i ma produkować w skali roku energię w ilości około 832 GWh.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 290 mln euro. Finansowanie zapewnił Europejski Bank Inwestycyjny oraz hiszpański państwowy bank Instituto de Crédito Oficial.

Kredyty dla tego projektu zostały przyznane mimo braku państwowych gwarancji sprzedaży energii. Iberdrola zapewniła sobie przyszłe przychody podpisując komercyjne, wieloletnie umowy PPA z prywatnymi odbiorcami. Są wśród nich hiszpański bank Kutxabank, firma telekomunikacyjna Euskaltel oraz sieć sklepów Uvesco.

Hiszpański koncern energetyczny w ciągu dwóch lat powinien uruchomić kolejną, jeszcze większą elektrownię PV.

REKLAMA

Realizowany przez Iberdrolę projekt o nazwie Francisco Pizarro zakłada budowę elektrowni PV o mocy 590 MW, która powinna uzyskać operacyjny status w roku 2022.

Hiszpańska grupa energetyczna zakłada uruchomienie do tego czasu elektrowni PV w Hiszpanii o łącznej mocy 3 GW. Natomiast do roku 2030 Iberdrola ma zrealizować w Hiszpanii nowe inwestycje w OZE na 10 GW.

W ubiegłym miesiącu Iberdrola ogłosiła przy okazji odbywającego się Madrycie szczytu klimatycznego COP25, że w tym roku wyłączy swoje dwie ostatnie elektrownie węglowe, które znajdują się w Hiszpanii, a także zwiększy inwestycje w energetyce odnawialnej.

Hiszpański koncern zapewnił, że zamykając bloki węglowe w Lada i Velilla, przeniesie zatrudnionych tam pracowników do zadań związanych z obsługą instalacji OZE, a pozostali znajdą zatrudnienie przy rozbiórce elektrowni.

Iberdrola zapowiedziała ponadto, że w regionach, w których znajdują się jej ostatnie elektrownie na węgiel, zbuduje elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy około 500 MW.

Obecnie zainstalowany potencjał OZE w hiszpańskiej grupie wynosi 30,9 GW, w tym moc lądowych farm wiatrowych sięga 16,5 GW, elektrowni wodnych 12,7 GW, farm wiatrowych na morzu 0,7 GW, a elektrowni fotowoltaicznych – 0,6 GW.

Poza tym hiszpańska grupa posiada elektrownie jądrowe o mocy 3,17 GW, elektrownie gazowo-parowe o mocy 8,36 GW, źródła kogeneracyjne o mocy 1,33 GW, a moc działających jeszcze bloków węglowych liczy 0,87 GW.

Hiszpański koncern stabilizuje rosnącą generację z OZE posiadaną flotą elektrowni szczytowo-pompowych o mocy 4,4 GW, podkreślając, że to na razie najwydajniejsza metoda gromadzenia energii. Jednak ostatnio Iberdrola uruchomiła swój pierwszy bateryjny magazyn energii.

Instalacja o pojemności 3 MWh, która powstała w Caravaca de la Cruz w południowo-wschodniej Hiszpanii, ma stabilizować pracę lokalnej sieci elektroenergetycznej, posiadając zdolność do odpowiadania na spadek popytu czy podaży energii w czasie liczonym w ułamkach sekund.

Co więcej, bateryjny magazyn energii ma być zdolny do zabezpieczenia dostaw energii dla lokalnych miejscowości, w przypadku awarii sieci, w czasie do 5 godzin.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.