Q-Cells zwiększył sprzedaż na polskim rynku PV

Q-Cells zwiększył sprzedaż na polskim rynku PV
Hanwha Q-Cells

Koreański producent Hanwha Q-Cells odnotował w ubiegłym roku wyraźny wzrost sprzedaży modułów fotowoltaicznych w Polsce.

Osiągnięcie w 2019 roku sprzedaży modułów fotowoltaicznych na poziomie 95 MW plasuje koreańskiego producenta w gronie najpopularniejszych dostawców modułów na polskim rynku fotowoltaicznym.

Jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, łączna moc zainstalowanych w Polsce w ubiegłym roku systemów fotowoltaicznych wyniosła 830 MW, dzięki czemu całkowita moc elektrowni PV w naszym kraju na koniec 2019 r. wzrosła do 1,3 GW.

REKLAMA

Wcześniej, w 2017 roku, koreański producent sprzedał w naszym kraju moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 7 MW, a w roku 2018 osiągnął sprzedaż produktów o łącznej mocy 55 MW.

Jak poinformował portal Gramwzieone.pl Szymon Kurjański z Hanwha Q-Cells, w ubiegłym roku najczęściej sprzedawane na naszym rynku były moduły serii G5, wykonane w technologii half-cut i 6-busbarów. Jednostkowa, nominalna moc tych modułów sięga 320-330Wp.

Nasze moduły wykorzystywane są przede wszystkim w mikroinstalacjach, gdzie jakość i wydajność przez cały okres użytkowania są dla Inwestora najważniejsze. Dodatkowo Q-Cells w Polsce buduje farmy fotowoltaiczne, również na własnych modułach, natomiast to są dodatkowe ilości – komentuje Szymon Kurjański.

REKLAMA

W 2018 roku firma informowała o zakupie, poprzez swoją niemiecką filię, projektów farm fotowoltaicznych o mocy 30 MW, zwiększając liczbę realizowanych w naszym kraju projektów do 50 na łączną moc ok. 45 MW. Wszystkie przejęte projekty posiadają jednostkową moc do 1 MW i zostały objęte gwarancjami sprzedaży energii na podstawie aukcji z grudnia 2016 r. i czerwca 2017 r.

W tym roku koreański producent wyznaczył plan sprzedaży w Polsce modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 140 MW.

Głównym produktem, który Hanwha Q-Cells chce oferować w 2020 roku w Polsce, mają być moduły generacji G8, również wykonane w technogii half-cut, ale zawierające już 12 busbarów. Jednostkowa moc tych modułów ma wynosić 345-360 Wp.

Hanwha Q-Cells jest spółką należącą do koreańskiej grupy Hanwha Group, która znajuje się w rankingu Fortune Global 500 i która jest jednym z dziesięciu największych przedsiębiorstw handlowych w Korei Południowej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.