Pierwszy Lidl Zero: sam pokryje swoje zapotrzebowanie na energię

Pierwszy Lidl Zero: sam pokryje swoje zapotrzebowanie na energię
BayWa

Jeden z holenderskich sklepów sieci Lidl został wyposażony w instalację fotowoltaiczną, która w połączeniu z innymi zastosowanymi technologiami energooszczędnymi umożliwia całkowite zaspokojenie zapotrzebowania na energię sklepu, w tym zapotrzebowania generowanego przez klientów ładujących na miejscu swoje samochody elektryczne.

Pierwszy „Lidl Zero” został uruchomiony w Woerden w Holandii. Podstawą koncepcji zeroemisyjnego sklepu jest wykonana przez firmę BayWa instalacja fotowoltaiczna, która składa się z 1766 modułów PV.

Wytworzona przez nią energia odpowiada całkowitemu zapotrzebowaniu na prąd generowanemu przez infrastrukturę sklepu. Dodatkowo sklep wyposażono w technologie umożliwiające generowanie i gromadzenie ciepła i chłodu.

REKLAMA

W efekcie – jak zapewnia holenderski oddział Lidla – koszty energii, która była dotąd pozyskiwana od zewnętrznych dostawców, udało się wyzerować.

– Aby zapewnić, że energia z fotowoltaiki w całości pokryje całoroczne zapotrzebowanie sklepu, przeprowadziliśmy szczegółowe analizy, w tym analizę zacienienia, z uwagi, że powierzchnia sklepu graniczy z terenem, na którym rosną drzewa. Bazując na zebranych informacjach, nasz zespół zaprojektował instalację fotowoltaiczną o mocy 290 kWp, która znajduje się na dachu sklepu, a dodatkową instalację o mocy 257 kWp wykonano na zadaszeniach parkingu – komentuje Christof Thannbichler z firmy BayWa r.e. Power Solutions GmbH.

Panele fotowoltaiczne produkują energię nie tylko w celu zasilenia sklepu i parkingowej infrastruktury, ale także korzystają z niej klienci Lidla, którzy mogą uzupełnić na miejscu energię w swoich samochodach elektrycznych, za pomocą stacji szybkiego ładowania.

Lidl instaluje stacje ładownia elektryków na parkingach swoich sklepów także w innych krajach, w tym w Polsce.

REKLAMA

To także nie pierwsza inicjatywa Lidla związana z energetyką odnawialną. Lidl już wcześniej zainstalował pierwsze systemy fotowoltaiczne na swoich sklepach i centrach dystrybucyjnych. Do tej pory sieć sklepów zamontowała panele PV o łącznej powierzchni ponad 88 tys. m2.

Pierwsze sklepy Lidla – w tym także w Polsce – posiadają też pompy ciepła wykorzystywane nie tylko do ogrzewania, ale także chłodzenia.

Natomiast kilka lat temu niemiecki Lidl we współpracy z koncernem energetycznym E.ON zaoferował swoim klientom energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych posiadających certyfikat TÜV.

Oferta „Lidl Strom” była dostępna w niemieckich sklepach Lidl od lipca 2017 r., a klienci oprócz gwarancji zakupu wyłącznie zielonej energii mieli otrzymać gwarancję stałej ceny do 31 stycznia 2019 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.