Nowy rekord sprawności ogniwa TOPCon

Nowy rekord sprawności ogniwa TOPCon
JinkoSolar

Chiński producent ogniw i paneli fotowoltaicznych JinkoSolar poinformował o zwiększeniu sprawności monokrystalicznego ogniwa typu N TOPCon do poziomu przekraczającego 25,2 proc.

JinkoSolar opracował ogniwo typu N z wykorzystaniem technologii TOPCon (Tunnel Oxide Passivating Contact), które w testach wykonanych przez chińskich naukowców osiągnęło sprawność 25,25 proc.

Taki wynik osiągnięto na ogniwie w produkcyjnych rozmiarach. Jego powierzchnia wyniosła 267,4 cm2. Jinko zapewniło w komunikacie na temat swojego osiągnięcia, że przybliża ono technologię tego rodzaju ogniw do masowego wykorzystania w przemyśle fotowoltaicznym, w którym obecnie nadal dominują ogniwa PERC (Passivated Emitter Rear Cell).

REKLAMA

Chiński producent poprawił swój rekord sprawności ogniwa TOPCon ogłoszony zaledwie kilka miesięcy wcześniej. W styczniu tego roku Jinko informował o rekordzie na poziomie 24,9 proc.

Ten rekord ustanowiony przez obecnie drugiego największego na świecie producenta paneli fotowoltaicznych został jednak później pobity przez największego producenta – firmę LONGi Solar, która poinformowała w ubiegłym miesiącu o osiągnięciu wyniku 25,09 proc., który został potwierdzony przez niemiecki Institut für Solarenergieforschung in Hameln (ISFH).

Niedawno osiągnięciem sprawności na poziomie 26 proc. na ogniwie TOPCon pochwalili się naukowcy z niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE, zapewniając, że realne jest podniesienie sprawności tego rodzaju ogniwa do 27 proc. Fraunhofer ISE nie podał jednak, jaki był rozmiar ogniwa, na którym stwierdzono tak wysoką sprawność.


REKLAMA

Z kolei pod koniec ubiegłego roku osiągnięcie sprawności ogniwa TopCon na poziomie 24,5 proc. raportował wywodzący się również z Chin producent Jolywood, informując, że poprawa parametrów miała być możliwa dzięki zastosowaniu autorskiej technologii produkcji określanej jako POPAID (Plasma Oxidation and Plasma Assisted in-situ Doping) – zapewniającej nie tylko lepszą sprawność, ale także ograniczającej koszty dzięki skróceniu procesu produkcyjnego.

Natomiast rozpoczęcie seryjnej produkcji ogniw TOPCon o średniej sprawności 23,5 proc. ogłosiła tajwańska firma URE.

Technologia TOPCon jest kandydatem do zastąpienia obecnie najpopularniejszych na rynku ogniw monokrystalicznych PERC, dzięki potencjalnie lepszej sprawności przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną.

Rekord sprawności ogniw PERC należał dotąd do LONGi Solar i wynosił 24,06 proc. Taki wynik został zmierzony na ogniwie powstałym na bazie produkcyjnej płytki krzemowej w standardowych rozmiarach 156,75 x 156,75 mm. Potwierdził go chiński narodowy instytut badań nad fotowoltaiką CPVT.

Konkurencją dla technologii TOPCon w zakresie zastąpienia ogniw typu PERC są ogniwa wielozłączowe HJT. W tym zakresie Chińczycy ogłosili w ostatnich dniach kolejne postępy. Więcej na ten temat w artykule: Ogniwa fotowoltaiczne o wyższej sprawności coraz bliżej rynku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.