Polska firma zbuduje farmy fotowoltaiczne w Rumunii

Polska firma zbuduje farmy fotowoltaiczne w Rumunii
R.Power

Polski deweloper elektrowni fotowoltaicznych R.Power, rozwijający obecnie portfolio projektów o mocy ponad 5 GWp, poinformował o podpisaniu umowy o współpracy z jednym z czołowych rumuńskich deweloperów farm PV, wiatrowych oraz projektów hydroelektrycznych. Firmy chcą rozwijać portfel projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy sięgającej 100 MWp, a R.Power zapewnia, że to dopiero początek ekspansji na rumuńskim rynku OZE.

Rumunia będzie kolejnym zagranicznym rynkiem, na którym farmy fotowoltaiczne chce budować R.Power.

Wcześniej czołowy polski deweloper farm fotowoltaicznych rozpoczął rozwój projektów w Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech oraz w Niemczech.

REKLAMA

W pierwszym z wymienionych krajów ostatnio R.Power nabył portfel projektów farm PV o mocy 59 MW, stając się tym samym jednym z największych polskich inwestorów w Portugalii. Wartość tych inwestycji ma sięgnąć 160 mln zł.

Wcześniej w tym roku R.Power informował o pierwszej umowie we Włoszech, w ramach której zabezpieczono portfolio projektów o mocy ponad 160 MWp. Natomiast w lipcu deweloper poinformował o wejściu na rynek niemiecki, gdzie podpisał umowę o współpracy obejmującą rozwój projektów farm fotowoltaicznych o mocy 80 MWp.

Teraz R.Power wchodzi na kolejny zagraniczny rynek, którym będzie Rumunia, gdzie polska firma nawiązała współpracę z jednym z lokalnych deweloperów farm PV.

REKLAMA

Współpraca między firmami obejmuje rozwój projektów farm fotowoltaicznych zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Prezes R.Power Przemek Pięta zapewnia, że podpisana umowa to dopiero początek aktywności polskiej firmy na rumuńskim rynku.

Jak podkreśla R.Power. zgodnie z zapisami Europejskiego Zielonego Ładu Rumunia musi do 2030 r. osiągnąć cel 30,7 proc. udziału energetyki odnawialnej w miksie energetycznym. Oznacza to, że w ciągu najbliższych 10 lat przyrost mocy z OZE powinien wynosić około 6 GW rocznie.

– Rumunia to wschodzący rynek o dużym potencjale. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi deweloperami z sektora fotowoltaiki i jesteśmy otwarci na nowe możliwości biznesowe. Chcemy wykorzystać coraz bardziej przyjazne otoczenie legislacyjne i wspierać władze w realizacji celów zrównoważonego rozwoju – mówi Przemek Pięta.

R.Power zabezpieczył środki na nabycie kolejnych projektów poza granicami Polski. Na początku czerwca firma ustanowiła program emisji zielonych obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld zł. W ramach pierwszej serii wyemitowano obligacje o łącznej wartości nominalnej 150 mln zł. Część z nich zostanie przeznaczona właśnie na inwestycje w Rumunii.

Poza tym w ciągu ostatnich dwóch lat firma pozyskała finansowanie projektowe o wartości aż 772 mln zł zł. 


redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.