Największy europejski producent modułów PV uruchomi kolejną fabrykę

Największy europejski producent modułów PV uruchomi kolejną fabrykę
Meyer Burger

Meyer Burger uruchomił pierwsze linie produkcyjne zaledwie kilka miesięcy temu, stając się jednak od razu największą europejską firmą wytwarzającą jednocześnie ogniwa i moduły PV. Ostatnio szwajcarska firma sygnalizowała problemy z dostawami sprzętu, co miało opóźnić uruchomienie kolejnych linii produkcyjnych. Tymczasem teraz Meyer Burger zapowiedział, że uruchomi kolejną fabrykę modułów PV.

W tym roku szwajcarska firma, która wcześniej specjalizowała się w dostawach technologii i linii produkcyjnych dla przemysłu fotowoltaicznego, sama zabrała się za produkcję ogniw i modułów PV.

W maju Meyer Burger uruchomił produkcję ogniw fotowoltaicznych w miejscowości Bitterfeld-Wolfen koło Lipska, a następnie rozpoczął wytwarzanie modułów w fabryce zlokalizowanej we Freibergu koło Drezna.

REKLAMA

We Freibergu Meyer Burger ma już zatrudniać około 200 osób i jak zapewniają Szwajcarzy, jest to najnowocześniejsza i najbardziej przyjazna dla środowiska europejska fabryka modułów fotowoltaicznych.

Ogniwa wykonane w technologiach HJT i Smartwire, wykorzystywane do produkcji modułów we Freibergu, będą dostarczane z zakładu w Bitterfeld-Wolfen, gdzie Szwajcarzy chcą osiągnąć zdolność produkcji do 200 tys. ogniw dziennie.

Cel Meyer Burger na ten rok to zbudowanie rocznych zdolności produkcyjnych, które w przypadku ogniw i modułów mają wynieść po 400 MW, a w przyszłym roku Meyer Burger chce już posiadać linie umożliwiające produkcję w skali roku ogniw o mocy 1,4 GW i modułów o mocy 1 GW. Natomiast do roku 2026 szwajcarska firma chce osiągnąć zdolności produkcyjne na poziomie 5 GW.

W ubiegłym miesiącu Meyer Burger informował, że może jednak nie zrealizować założonych celów sprzedaży z powodu opóźnień w dostawach wybranych elementów linii produkcyjnych.

Mimo tych problemów Szwajcarzy przedstawili teraz nowe plany ekspansji, zapowiadając uruchomienie kolejnej fabryki modułów fotowoltaicznych, która ma powstać w Stanach Zjednoczonych.


Amerykańska fabryka Meyer Burger już w przyszłym roku ma osiągnąć zdolność produkcyjną na poziomie 400 MW, a w planach jest rozkręcenie produkcji do skali liczonej w gigawatach.

REKLAMA

Na razie szwajcarska firma szuka w USA lokalizacji pod swoją fabrykę, analizując umiejscowienie jej w jednym z kilku amerykańskich stanów. O wyborze lokalizacji mają zdecydować zachęty inwestycyjne zapewniane przez lokalne władze, kwestie logistyczne, dostęp do pracowników, ale także możliwość zasilenia produkcji energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Miejsce inwestycji ma zostać podane do publicznej wiadomości do końca tego roku.

Jednocześnie Meyer Burger ma już kontraktować dostawy urządzeń potrzebnych do uruchomienia produkcji.

W Stanach Zjednoczonych szwajcarska firma ma produkować wysokowydajne moduły bazujące na ogniwach wykonanych w technologiach heterojunction (HJT) i Smart Wire.

Tłumacząc decyzję o inwestycji w USA, kierownictwo Meyer Burger podkreśla wsparcie amerykańskich władz dla krajowego przemysłu fotowoltaicznego, aby uniezależnić się od importu z Chin.  

USA to drugi po Państwie Środka największy rynek fotowoltaiczny świata, który tylko w ubiegłym roku zainstalował elektrownie PV o mocy wynoszącej niemal 20 GW. W tym roku całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w USA przekroczyła granicę 100 GW, a ostatnio federalna administracja wyznaczyła cel zwiększenia udziału energii słonecznej w amerykańskim miksie elektroenergetycznym do 40 proc. do roku 2035.

Według rządowych szacunków, osiągnięcie tego celu będzie wymagać instalowania co roku elektrowni PV o mocy 30 GW do roku 2025, a następnie po 60 GW do roku 2035.

– Pierwsza fabryka paneli fotowoltaicznych powstała w latach 70. w Kalifornii – przed fabrykami w Europie i Azji. Teraz nadchodzi czas, aby przemysł PV wrócił do korzeni i pomógł zmniejszyć zależność od importu – komentuje Gunter Erfurt, CEO Meyer Burger.

Do uruchomienia produkcji w Europie Meyer Burger wykorzystał infrastrukturę pozostawioną kilka lat temu przez poprzedniego europejskiego lidera w produkcji modułów – niemiecki SolarWorld, który wcześniej, podobnie jak teraz Meyer Burger, podjął decyzję o rozpoczęciu produkcji również w USA.

Amerykańska fabryka Solar World posiadała zdolność rocznej produkcji ogniw o mocy 430 MW i modułów o mocy 550 MW. Mieszczący się w Oregonie zakład przejął w 2018 roku SunPower (obecnie Maxeon).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.