Fabryka paneli fotowoltaicznych ma powstać we Wrocławiu

Fabryka paneli fotowoltaicznych ma powstać we Wrocławiu
Roltec

Poznańska firma Roltec chce wybudować we Wrocławiu fabrykę paneli fotowoltaicznych. Będą one bazować na cienkowarstwowej technologii CIGS, która ma być ulepszona dzięki rozwiązaniom opatentowanym przez Roltec.  

Roltec deklaruje, że jego bezramowe panele fotowoltaiczne Solvoz, które poznańska firma chce produkować we Wrocławiu, mają zapewniać o 15 proc. wyższe uzyski energii w porównaniu z uzyskami generowanymi przez moduły wykorzystujące tradycyjne ogniwa krzemowe. Moduły cienkowarstwowe mają pracować lepiej zwłaszcza w warunkach gorszego nasłonecznienia.

Panele fotowoltaiczne serii Solvoz według założeń będą bazować na technologii cienkowarstwowej CIGS (z wykorzystaniem miedzi, galu, indu i selenu) opracowanej przez niemiecką firmę Solibro.

REKLAMA

Opatentowane rozwiązanie Roltec

Dodatkowo Roltec wdraża autorskie rozwiązania, które mają polepszyć parametry nowych modułów, a które są rozwijane w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu Solar Factory.

Jak czytamy na stronie firmy, „przedmiotem projektu Solar Factory jest wdrożenie przez Roltec własnej nowej technologii oraz uruchomienia na jej podstawie linii produkcyjnej cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych o wysokiej sprawności poprzez nanoszenie i formowanie warstwy CIGS z wykorzystaniem impulsów świetlnych o dużej intensywności”.

REKLAMA

 

Rozwiązania Roltec objęte zgłoszeniem patentowym nr P.427122 mają dotyczyć usprawnienia technologii nanoszenia warstwy CIGS z wykorzystaniem metod próżniowych (odparowywania, rozpylania magnetronowego i selenizacji/siarkowania).

W projekcie Solar Factory założono, że produkowane ogniwa będą osiągać sprawność 18 proc., a po 10 latach powinny zachować przynajmniej 90 proc. początkowej sprawności (najnowsze moduły wykonane z ogniw krystalicznych, które trafiają obecnie na rynek, mają sprawność wynoszącą około 21–22 proc.).

Fabryka we Wrocławiu

Teraz Roltec wykonał kolejny krok na drodze do budowy fabryki modułów CIGS. Jak podała „Gazeta Wrocławska”, firma złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej pod budowę zakładu, który miałby powstać na Jerzmanowie, na zachodnim osiedlu Wrocławia.  

Według założeń Roltec wrocławska fabryka będzie w stanie wytwarzać w skali roku panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 50 MW. Zatrudnienie przy projekcie Solvoz ma znaleźć 240 osób.

Koszt całej inwestycji jest szacowany na 250 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.