Szwajcaria chce wprowadzić obowiązek montażu fotowoltaiki

Szwajcaria chce wprowadzić obowiązek montażu fotowoltaiki
Swiss Krono

Plan wdrożenia na poziomie federalnym obowiązkowego montażu paneli fotowoltaicznych na wybranych w obiektach zapowiedział już niemiecki rząd. Na razie taki obowiązek nie został w Niemczech wprowadzony, jednak regionalne wymogi odnośnie do wyposażania części obiektów w panele fotowoltaiczne przyjęły już pierwsze niemieckie landy. Teraz obowiązek montażu fotowoltaiki na budynkach chcą wprowadzić Szwajcarzy.

Szwajcarski parlament przyjął szereg regulacji, których celem jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Niemiecki „PV Magazine” podaje, że jedna z nich zakłada wdrożenie obowiązku montażu elektrowni fotowoltaicznych na dachach i elewacjach wszystkich federalnych budynków. Oprócz obniżenia kosztów funkcjonowania tych obiektów celem jest promocja inwestycji w fotowoltaikę.

Ponadto szwajcarskie władze zdecydowały o wprowadzeniu obligatoryjnego montażu fotowoltaiki we wszystkich nowych budynkach, których powierzchnia przekracza 300 m2.

REKLAMA

Wcześniej montaż paneli fotowoltaicznych na wybranych obiektach w Szwajcarii został wprowadzony przez lokalne władze niektórych kantonów.


 

Fotowoltaika w górach

Władze Szwajcarii chcą promować także rozwój większych projektów PV, przyspieszając procedury administracyjne. Promowane mają być między innymi inwestycje w fotowoltaikę na obszarach górskich, które mają zapewnić wyższą produkcję energii w miesiącach zimowych.

Niedawno Szwajcarzy uruchomili dużą elektrownię PV, która została zamontowana na alpejskiej tamie na wysokości 2,5 tys. metrów n.p.m.

REKLAMA

Cel: 45 TWh energii z OZE

Fotowoltaika ma stać się istotnym elementem nowej strategii energetycznej Szwajcarii, która zakłada zwiększenie produkcji energii odnawialnej – wyłączając energię z hydroelektrowni – do poziomu 35 TWh do roku 2035 i następnie do 45 TWh do roku 2050 (roczne zużycie energii elektrycznej w Szwajcarii wynosiło ostatnio około 50–60 TWh rocznie).

Według szwajcarskiego stowarzyszenia branży solarnej Swissolar w tym roku w Szwajcarii powinny powstać elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 850–900 MW. Na koniec zeszłego roku potencjał fotowoltaiki w tym kraju wynosił około 3,65 GW. W 2021 roku udział PV w szwajcarskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wyniósł około 6 proc.

Coraz popularniejsze instalacje hybrydowe

Swissolar podkreśla, że coraz więcej szwajcarskich prosumentów decyduje się na zakup magazynów energii. W ubiegłym roku montaż takich urządzeń miał towarzyszyć co trzeciej inwestycji w domową instalację fotowoltaiczną, a na koniec 2021 roku pojemność domowych magazynów energii w Szwajcarii miała wzrosnąć do około 157 MWh.

Szwajcaria zachęca swoich obywateli do inwestycji w domową fotowoltaikę dotacjami na poziomie inwestycyjnym oraz preferencyjnymi, gwarantowanymi stawkami za sprzedaż energii do sieci.

Co ciekawe, na wyższe dotacje do montażu elektrowni fotowoltaicznych mogą liczyć prosumenci, którzy zdecydują się na ustawienie paneli pod nietypowym kątem. Więcej na ten temat w artykule: Szwajcarzy dostaną większe dopłaty, jeśli ustawią panele pod kątem 75 stopni.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.