PGE zaczyna budowę swojej największej elektrowni słonecznej

PGE zaczyna budowę swojej największej elektrowni słonecznej
PGE

Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej, która ma osiągnąć moc 100 MW. Po uruchomieniu będzie to jedna z największych elektrowni PV w Polsce. W inwestycji zostaną wykorzystane dwustronne panele fotowoltaiczne, co przełoży się na wyższe uzyski energii.

PGE rozpoczęła na Podkarpaciu budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Projekt o nazwie PV Jeziórko zakłada, że do końca 2023 roku na powierzchni około 100 ha powstanie instalacja o mocy 100 MW, która w skali roku ma produkować około 107 GWh energii elektrycznej.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, zaznacza, że ta inwestycja z czasem zostanie jeszcze rozbudowana. – W 2023 roku z instalacji o mocy 100 MW produkowana będzie energia elektryczna odpowiadająca zapotrzebowaniu blisko 50 tys. gospodarstw domowych. W 2024 roku PV Jeziórko osiągnie docelową moc 153 MW – komentuje Wojciech Dąbrowski.

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW powstanie w Gminie Grębów około 10 km od Tarnobrzega. Będzie się składać z blisko 200 tys. monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy ponad 500 W każdy.

– Panele zamontowane na farmie PV Jeziórko będą bifacjalne. Oznacza to, że mogą one absorbować światło dwustronnie, zarówno bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent. Według wstępnych szacunków będzie się ona kształtować w instalacji o mocy 100 MW na poziomie około 107 tys. MWh rocznie – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna, spółki z Grupy PGE odpowiadającej za powstanie projektów fotowoltaicznych.

Budowa farmy PV Jeziórko jest częścią programu inwestycyjnego Grupy PGE dotyczącego energetyki słonecznej. Pierwsze efekty realizacji tych planów PGE zaprezentowała kilka tygodni temu, kiedy zakończyła prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda. Inwestycje te powstały w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.

REKLAMA

Kolejne projekty PGE

W przyszłym roku PGE wybuduje kolejne 24 instalacje. Będą to zarówno elektrownie 1-MW, jak i farmy o większych mocach. Najważniejsze z nich, oprócz PV Jeziórko, to: PV Augustynka (25 MW, powiat siemiatycki), PV Żółtańce (15 MW, powiat chełmski), PV Huszlew (13 MW, powiat łosicki), PV Gutki (12 MW, powiat grajewski), PV Pasterzowice (8 MW, powiat żagański) oraz PV Krotoszyn (5 MW, powiat krotoszyński).

Łącznie w 2023 roku Grupa PGE chce mieć wybudowane lub znajdujące się w trakcie budowy instalacje słoneczne o łącznej mocy około 500 MW. W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany. Spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne około 3 tys. hektarów gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW. Do 2030 roku PGE planuje wybudować 3 GW nowych mocy z instalacji fotowoltaicznych.

Należąca do Grupy PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.