Chiny szykują zakaz eksportu kluczowej technologii fotowoltaicznej

Chiny szykują zakaz eksportu kluczowej technologii fotowoltaicznej
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Chińskie władze planują wydanie zakazu eksportu technologii potrzebnych do wytwarzania wafli krzemowych, bez których nie można produkować ogniw i paneli fotowoltaicznych. Zakaz ma uderzyć m.in. w europejski przemysł PV. W ostatnich latach Chiny zdominowały produkcję wafli, wypracowując w tym zakresie technologiczną przewagę. 

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska podejmują działania, które mają pomóc w budowaniu i wzmacnianiu na ich terenie przemysłu fotowoltaicznego. Amerykanie wprowadzili w ramach ustawy Inflation Reduction Act szereg zachęt inwestycyjnych do lokowania w USA produkcji ogniw i modułów PV. Działania amerykańskiej administracji już zaczęły przyciągać inwestorów. Ostatnio Hanwha Q Cells, producent ogniw i modułów, ogłosił, że zainwestuje w uruchomienie produkcji w USA kwotę aż 2,5 mld dolarów.

Inwestycje w przemyśle fotowoltaicznym chce też wspierać Komisja Europejska, która sygnalizuje możliwość wprowadzenia nowych barier na import z Chin, a jednocześnie planuje przeznaczyć kolejne setki miliardów euro na wsparcie europejskich producentów z sektora cleantech w ramach nowego projektu określanego jako Europejski Fundusz Suwerenności.

REKLAMA

Reakcja Chin

Chiny nie zamierzają pozostawić bez odpowiedzi planów USA i UE, które mają na celu podważenie dominacji chińskiego przemysłu w takich sektorach jak fotowoltaika.

Bloomberg poinformował o skierowaniu do konsultacji przez chińskie władze regulacji mających na celu zakazanie eksportu technologii potrzebnych do wytwarzania kluczowego dla przemysłu fotowoltaicznego produktu, jakim są wafle krzemowe. Bez nich nie jest możliwe produkowanie ogniw, a następnie paneli fotowoltaicznych. Tymczasem Chiny odpowiadają aż za 97 proc. dostaw wafli dla globalnego przemysłu PV.

REKLAMA

 

Według szacunków, które podaje Bloomberg, chińskie zdolności produkcyjne w obszarze wafli krzemowych wynoszą już obecnie około 478,5 GW, w trakcie budowy są fabryki mające produkować kolejne około 100 GW, a chińskie firmy zapowiedziały dalsze rozszerzenie produkcji wafli krzemowych w sumie o 243 GW.

Obecne zdolności produkcyjne poza Chinami wynoszą jedynie około 13 GW, w przygotowaniu są linie produkcyjne na około 9 GW, a w planach jest uruchomienie produkcji na kolejne 9 GW.

Cel: spowolnić rozwój w USA i UE

Bloomberg podkreśla, że planowany zakaz eksportu ma spowolnić rozwój amerykańskiego i europejskiego przemysłu fotowoltaicznego. Chiński przemysł solarny w ostatnich latach zrobił duże postępy w zakresie produkcji coraz cieńszych wafli krzemowych, a to daje mu technologiczną przewagę na globalnym rynku PV.

– Pekin i liderzy przemysłu fotowoltaicznego z Chin bez wątpienia dostrzegają plany USA, UE czy Indii, które chcą rozwijać własną produkcję dla sektora fotowoltaicznego. Pekin chce zmniejszyć tempo, z jakim jego konkurencja może rozwijać własne łańcuchy dostaw – komentuje cytowany przez Bloomberga Cosimo Ries, analityk z firmy Trivium China.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.