Polska firma od perowskitów ma nowego inwestora

Polska firma od perowskitów ma nowego inwestora
Saule Technologies

Pracująca nad ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu firma Saule Technologies nadal potrzebuje finansowania, aby rozwijać swoją innowacyjną technologię. Zgodnie z podpisaną wczoraj umową do Saule wejdzie nowy inwestor, który na dalszy rozwój firmy przeznaczy 40 mln zł.

Nowym inwestorem w Saule Technologies została firma DC24 ASI sp. z o.o. Udzielając finansowania, inwestor otrzymał prawo do objęcia akcji nowej emisji Saule Technologies za kwotę maksymalnie 40 mln zł. – Jesteśmy przekonani, że dzięki wsparciu finansowemu i doświadczeniu inwestora będziemy mogli szybciej realizować nasze ambitne plany rozwojowe – komentuje Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO Saule Technologies.

Saule Technologies jest pionierem w dziedzinie badań nad perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi, które prowadzi od 2014 roku.

REKLAMA

Tańsza alternatywa dla ogniw krzemowych

Ogniwa perowskitowe Saule Technologies drukuje na elastycznych foliach. Są to lekkie, ultracienkie, półprzezroczyste ogniwa, które mają być bardzo wydajne nawet w warunkach pracy w sztucznym świetle. Dzięki temu zakres możliwych ich zastosowań może być znacznie szerszy niż w przypadku tradycyjnych ogniw krzemowych.

Grubość warstwy perowskitu wynosi około 300 nm. Taka warstwa ma pochłaniać światło widzialne o długości fal z zakresu 300–800 nm.

Jak podkreśla Suale, zalety ogniw perowskitowych to wykorzystanie tanich komponentów i niskie koszty produkcji.

REKLAMA

Kolejny inwestor

DC24 ASI to kolejny inwestor w firmie założonej przez Olgę Malinkiewicz. W 2020 roku podobną kwotę zainwestował Columbus Energy, który dotychczas był największym akcjonariuszem w Saule Technologies.

Fundusze pozyskane od firmy kierowanej przez Dawida Zielińskiego zostały przeznaczone na budowę pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa z perowskitu, która została oficjalnie uruchomiona dwa lata temu we Wrocławiu.

Niespełna 3 lata temu uwierzyliśmy w przełomową technologię ogniw perowskitowych i zainwestowaliśmy 10 mln euro w Saule Technologies oraz pożyczyliśmy 7 mln zł. W ciągu kolejnego roku spółka otworzyła pierwszą fabrykę perowskitów we Wrocławiu, uruchomiła linię produkcyjną, wdrożyła wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. zasilane perowskitami elektroniczne etykiety cenowe PESL, wykorzystywane m.in. na stacji Orlen czy w Żabce – komentuje Dawid Zieliński.

Wiemy, że do utrzymania tempa rozwoju Saule i realizacji ich ambitnych projektów niezbędne są kolejne inwestycje, bo komercjalizacja produktów w takiej rzeczywistości, jaką mamy na świecie od dwóch lat, jest wymagająca i czasochłonna. Cieszymy się zatem, że nowy inwestor również uwierzył w przyszłość technologii perowskitowej i zdecydował się w nią zainwestować. Dodatkowe finansowanie z pewnością przyspieszy udoskonalanie produktów na bazie perowskitów i dalszą ich komercjalizację, co będzie miało pozytywny wpływ na wyniki finansowe Saule Technologies, a tym samym na wyniki grupy Columbus – dodaje prezes Columbus Energy.

Przed inwestycją DC24 ASI Columbus Energy miał 20,85 proc. udziałów w Saule Technologies. Pozostałymi głównymi akcjonariuszami byli: Olga Malinkiewicz (17,48 proc.), spółka Knowledge is knowledge Sp. z o.o. Sp.k. (17,36 proc.), H.I.S. Co Ltd (16,68 proc.) oraz Dariusz Chrząstowski (6,67 proc.).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.