Montaż paneli fotowoltaicznych na nowych budynkach będzie obowiązkiem

Montaż paneli fotowoltaicznych na nowych budynkach będzie obowiązkiem
Unsplash

Unia Europejska uzgodniła nowe standardy efektywności energetycznej w budownictwie. Przepisy zakładają między innymi stopniowe wprowadzanie obowiązku montażu fotowoltaiki na nowych budynkach.

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej zakończyli negocjacje dotyczące kształtu nowej dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD).

Celem dyrektywy EPBD ma być stopniowe zwiększanie efektywności energetycznej budynków na terenie Unii Europejskiej zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Zakłada on, że do 2030 r. Unia ograniczy emisję gazów cieplarnianych przynajmniej o 55 proc. w porównaniu z poziomem emisji z 1990 r.

REKLAMA

Fotowoltaika będzie jak pralki

Do osiągnięcia tego celu ma doprowadzić między innymi planowany w dyrektywie EPBD obowiązek montażu instalacji solarnych (fotowoltaiki lub kolektorów słonecznych) w nowych budynkach powstających na terenie UE. Przepisy zawarte w projekcie dyrektywy zakładają, że instalacja systemów fotowoltaicznych lub kolektorów będzie obligatoryjna na nowych budynkach należących do firm i sektora publicznego od 2026 r. – pod warunkiem że taka instalacja będzie uzasadniona „technicznie, ekonomicznie i funkcjonalnie”.

W kolejnym roku obowiązek montażu fotowoltaiki lub kolektorów obejmie budynki niemieszkalne, które zostaną poddane istotnej renowacji. W 2029 r. natomiast ma objąć również nowe domy.

Europejskie stowarzyszenie branży energetyki słonecznej SolarPower Europe podkreśla, że aby z sukcesem wdrożyć powyższy harmonogram, konieczne są nowe rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, takie jak panele PV zintegrowane z elementami konstrukcyjnymi budynków (BIPV), ale także ułatwiony dostęp do finansowania.

Oprócz zwiększenia wykorzystania energii słonecznej we wszystkich segmentach budownictwa nowe przepisy przyspieszą integrację instalacji fotowoltaicznych z elementami konstrukcyjnymi budynków. Na przykład konstrukcje dachowe już wkrótce będą zawsze łączone z instalacjami fotowoltaicznymi, co obniży koszty inwestycji i zmniejszy koszty pracy. Jest to sprytny i znaczący krok w przyszłość, w której instalacja fotowoltaiki na dachu będzie tak samo oczywista jak posiadanie pralki – komentuje Jan Osenberg z SolarPower Europe.

Budynki gotowe na stacje ładowania

Wykorzystanie fotowoltaiki będzie sprzyjać rozwojowi innego obszaru, który został wskazany w dyrektywie EPBD, tj. infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych. Nowe i modernizowane budynki mają być gotowe do podłączenia stacji ładowania elektryków.

Kraje członkowskie mają usunąć bariery, które stają na drodze inwestorom planującym uruchomienie stacji ładowania w budynkach, a prawo ma umożliwiać ładowanie dwukierunkowe, które pozwoli zasilać budynki energią zgromadzoną w samochodowych bateriach.

Koniec dotacji na piece na gaz i węgiel

Wsparciu technologii OZE stosowanych w budynkach na terenie Unii Europejskiej, zgodnie z nową dyrektywą, ma towarzyszyć wycofanie wsparcia dla domowych systemów grzewczych bazujących na paliwach kopalnych. Dyrektywa EPBD zakłada, że subsydia dla domowych urządzeń grzewczych zasilanych paliwami kopalnymi na terenie UE zostaną wycofane z końcem 2024 r.

REKLAMA

Od 2028 r. kraje członkowskie mają wdrożyć zeroemisyjny standard dla nowych budynków należących do sektora publicznego. Dwa lata później ten standard ma objąć już wszystkie budynki.

W dalszej perspektywie – do roku 2040 – Unia Europejska ma całkowicie wycofać się ze stosowania domowych systemów grzewczych bazujących na paliwach kopalnych.

Coraz więcej energii odnawialnej w budynkach

Nowa dyrektywa EPBD nakłada na kraje Unii Europejskiej nowe obowiązki zakładające redukcję zużycia energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych o 16 proc. do 2030 r., a następnie o 20-22 proc. do 2035 r. Państwa członkowskie będą mogły wyłączyć z tego obszaru określone rodzaje budynków – w tym obiekty zabytkowe czy domy letniskowe.

Jednocześnie kraje UE mają mieć swobodę wyboru, jakie działania podejmą, aby zrealizować wskazane cele, i które segmenty budownictwa będą wspierać, aby osiągnąć założony średni poziom redukcji. Będą musiały przy tym zapewnić przynajmniej 55-proc. redukcję zużycia energii pierwotnej poprzez modernizację energetyczną budynków o najwyższym zapotrzebowaniu na energię. W przypadku budynków niemieszkalnych państwa UE mają wdrażać stopniowo coraz wyższe standardy zapotrzebowania na energię.

Kraje członkowskie swoje plany związane z wdrożeniem celów dyrektywy EPBD powinny zawrzeć w krajowych planach renowacji budynków. Inwestorzy wdrażający projekty poprawy efektywności energetycznej mają otrzymać dostęp do niezbędnej wiedzy i kompetencji w „jednym okienku”. Utworzenie takich punktów ma być obligatoryjne dla państw UE.

Poprawa efektywności energetycznej zgodnie z dyrektywą EPBD ma być wdrażana przy jednoczesnym wsparciu finansowym dla wrażliwych odbiorców, mieszkających z reguły w domach o wysokim zapotrzebowaniu na energię.

Aby transformacja ekologiczna zakończyła się sukcesem, musimy zapewnić, że transformacja zmieni życie ludzi na lepsze. Chcemy pomóc ludziom sprawić, że ich domy będą bardziej energooszczędne, wygodniejsze i zdrowsze. Jest to korzystne dla obywateli: poprawa charakterystyki energetycznej budynków przełoży się zarówno na niższe rachunki za energię, jak i niższą emisję gazów cieplarnianych. Porozumienie zapewnia właściwą równowagę, zapewniając standardy europejskie, wdrażanie na szczeblu krajowym, krajową autonomię i wsparcie finansowe – komentuje Maroš Šefčovič, wiceszef Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

Co teraz?

Kompromis osiągnięty przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej musi teraz zostać formalnie zatwierdzony przez obie instytucje. Kolejnym krokiem będzie publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i po upłynięciu vacatio legis nowe regulacje wejdą w życie.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.