Nowy rekord sprawności krzemowego ogniwa PV

Nowy rekord sprawności krzemowego ogniwa PV
LONGi

Jeden z chińskich producentów ustanowił nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego wykonanego z krzemu. Poprawił tym samym swój rekord ustanowiony rok wcześniej.

W listopadzie 2022 r. chiński producent ogniw i paneli fotowoltaicznych LONGi ogłosił osiągnięcie rekordu sprawności pełnowymiarowego, wielozłączowego ogniwa HJT. Na pełnowymiarowym ogniwie chińskiego producenta niemiecki instytut ISFH zmierzył sprawność 26,81 proc. Był to wówczas globalny rekord sprawności ogniwa wykonanego z krzemu i przez ponad rok na pełnowymiarowym krzemowym ogniwie PV nie osiągnięto lepszego wyniku.

Teraz chiński producent poprawił swoje osiągnięcie z końca 2022 roku. Na krzemowym ogniwie dostarczonym przez LONGi została zmierzona sprawność wynosząca 27,09 proc. Taki wynik miał zostać uzyskany w testach wykonanych ponownie przez ISFH. Rekordowe ogniwo zostało wykonane w technologii określanej jako HBC (Heterojunction Back Contact).

REKLAMA

Chińska firma podała, że ten wynik osiągnęła dzięki zastosowaniu nowej laserowej metody produkcji ogniwa, która w dodatku ma zapewnić niższe koszty niż dotychczas stosowane metody wytwarzania ogniw PV.

Rekordy na rynku PV

Badania LONGi nie ograniczają się do udoskonalania tradycyjnych, jednowarstwowych ogniw wykonanych wyłącznie z krzemu. Kilka tygodni temu chiński producent raportował osiągnięcie znakomitego wyniku na tandemowych ogniwie złożonym z warstwy krzemu i perowskitu. Więcej na ten temat w artykule: Te ogniwa fotowoltaiczne mogą zapewnić skok w rozwoju fotowoltaiki.

Ostatnio pierwsi chińscy producenci zaczęli raportować wprowadzanie do seryjnej produkcji ogniw krzemowych o sprawności przekraczającej 26 proc. Ich zastosowanie pozwala na osiąganie sprawności na poziomie modułów wynoszących około 24 proc.

Takie sprawności są wynikiem komercjalizacji sposobu wykonania ogniw fotowoltaicznych określanego jako TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact). We wrześniu 2023 r. jeden z chińskich producentów – DAS Solar – informował o opracowaniu ogniwa TOPCOn o rekordowej sprawności wynoszącej 26,33 proc.

REKLAMA

Na razie nie wiadomo, kiedy rekordowe ogniwa fotowoltaiczne LONGi trafią do seryjnej produkcji i na jakie sprawności modułów przełoży się ich zastosowanie.

Obecnie najlepszym modułem fotowoltaicznym LONGi pod względem osiąganej sprawności jest model Hi-MO 6 złożony z ogniw typu P i wykonany – podobnie jak rekordowe ogniwo – w technologii HBC. Nominalna moc tego modułu wynosi 600 W, a jego sprawność sięga 23,2 proc.

Nie jest to jednak najlepszy moduł na rynku pod względem osiąganej sprawności. Więcej na temat ostatniego zestawienia najwydajniejszych modułów PV w artykule: Top 3 najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.