Mój Prąd ruszy w drugim kwartale 2024

Mój Prąd ruszy w drugim kwartale 2024
Urszula Zielińska. Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało pierwsze informacje o zaplanowanym na 2024 r. naborze wniosków o dofinansowanie w programie Mój Prąd.

Branża prosumencka czeka na informacje na temat kolejnej edycji programu Mój Prąd. Od kilku lat jest on motorem napędowym rynku domowych instalacji fotowoltaicznych, a od niedawna także m.in. magazynów energii elektrycznej i ciepła. Ostatni nabór wniosków w programie Mój Prąd zakończył się w grudniu 2023 r. Była to piąta edycja, w której na dofinansowanie przeznaczono 950 mln zł.

Teraz nowe kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) w końcu przekazało pierwsze informacje na temat planowanej kolejnej edycji Mojego Prądu, która ma być realizowana w 2024 r. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o planach w zakresie Mojego Prądu poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

REKLAMA

Ile pieniędzy na Mój Prąd 6.0?

Wiceminister klimatu przekazała, że uruchomienie następnego naboru wniosków w Moim Prądzie ma się rozpocząć w drugim kwartale 2024 r. Budżet szóstej edycji programu ma wynieść 400 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzić będą z unijnego programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FENiKS).

Wcześniej Ministerstwo Klimatu i Środowiska sygnalizowało, że w kolejnej edycji Mojego Prądu położy większy nacisk na wsparcie magazynów energii. Na razie nie jest jednak jeszcze pewne, czy ich instalacja będzie warunkiem otrzymania dotacji np. na instalację fotowoltaiczną. Do tej pory nie było to obligatoryjne.

Nie jest też jeszcze znany zakres nowej edycji Mojego Prądu ani wysokość dofinansowania na poszczególne urządzenia.

Program będzie obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Urszula Zielińska nie poinformowała podczas swojego wystąpienia w sejmie o zasadach dofinansowania w Moim Prądzie 6.0. Przekazała jedynie, że w tym zakresie trwają jeszcze uzgodnienia w resorcie klimatu.

Ponad 2,4 mld zł dotacji z Mojego Prądu

W ostatniej, piątej edycji Mojego Prądu można było otrzymać dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji na montaż domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kW (6 tys. zł lub 7 tys. zł, w zależności od grupy, do której kwalifikował się prosument), a także na: magazyny energii elektrycznej (16 tys. zł), magazyny ciepła (5 tys. zł), systemy zarządzania energią (3 tys. zł), kolektory słoneczne (3,5 tys. zł) oraz pompy ciepła. Na te ostatnie urządzenia w zależności od ich rodzaju dotacja mogła wynieść od 4,4 tys. zł (pompy powietrze-powietrze) do 28,5 tys. zł (gruntowe pompy ciepła).

REKLAMA

Najwięcej wniosków dotyczyło dotacji na instalacje fotowoltaiczne. Na poszczególne urządzenia złożono następującą liczbę wniosków:

  • instalacje fotowoltaiczne – ponad 88 tys. wniosków na łączną kwotę dotacji około 525 mln zł,
  • pompy ciepła – ponad 15 tys. na kwotę około 216 mln zł,
  • magazyny energii elektrycznej – ponad 9 tys. na kwotę około 139 mln zł,
  • magazyny ciepła – ponad 5 tys. na kwotę około 24 mln zł,
  • systemy zarządzania energią – ponad 4 tys. na kwotę około 12 mln zł,
  • kolektory słoneczne – około 180 na kwotę ponad 0,5 mln zł.

Rzeczniczka prasowa NFOŚiGW Ewelina Steczkowska informowała nas w lutym, że pieniędzy na wypłaty dotacji dla beneficjentów piątej edycji Mojego Prądu nie brakuje, jak miało to ostatnio miejsce w innym programie NFOŚiGW – Czystym Powietrzu – gdzie luka finansowa uniemożliwiająca wypłatę dofinansowania miała wynosić nawet kilkaset milionów zł.

Mój Prąd jest realizowany od 2018 r. Dotychczas w pięciu edycjach programu przyznane zostało dofinansowanie w wysokości 2,461 mld zł dla ponad 511,6 tys. prosumentów. Oznacza to, że dofinansowanie z Mojego Prądu otrzymało około 36 proc. wszystkich polskich prosumentów, których liczba przekroczyła ostatnio 1,4 mln.
.

.

Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe

NFOŚiGW przygotowuje jednocześnie nowe programy dofinansowania. Wśród nich jest Moja Elektrownia Wiatrowa, której budżet ma wynieść 400 mln zł – podobnie jak w Moim Prądzie 6.0.

W tym programie przyznawane ma być dofinansowanie na przydomowe elektrownie wiatrowe oraz magazyny energii. Więcej na temat tego programu w zakładce: Moja Elektrownia Wiatrowa.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.